eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Budżet 2014: wyższe podatki

Budżet 2014: wyższe podatki

2013-06-11 23:53

Budżet 2014: wyższe podatki

Budżet 2014 © MF - Fotolia.com

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął założenia przyszłorocznego budżetu. Wzrost gospodarczy ma wynieść 2,5 procent, inflacja 2,4 procent, a bezrobocie na koniec przyszłego roku 13,8 procent. Wzrosną także podatki, znikną niektóre ulgi, a VAT zostanie utrzymany na wyższym poziomie, pomimo wcześniejszych deklaracji premiera o tymczasowości podwyżki.

Przeczytaj także: Budżet 2014: wyższe podatki, duży deficyt

Rząd przewiduje, że w roku 2014 PKB w ujęciu realnym wzrośnie względem roku bieżącego o 2,5 procent, eksport wzrośnie o 4,3 proc. a import o 4,9 proc. PKB w cenach bieżących miałby wynieść 1 bilion 721,5 mld zł, średnioroczna inflacja 2,4 proc. a przeciętne wynagrodzenie brutto 3 tys. 746 złotych, przy wzroście przeciętnego wynagrodzenia o 3,5 proc. Deficyt budżetu państwa ma być wyższy niż 55 mld zł.

Podstawowym źródłem dochodów budżetu państwa mają być wpływy z podatków pośrednich – VAT i akcyzy. Stawki VAT w 2014 r. nie będą zmieniane i pozostaną na poziomie tych, które obowiązują w 2013 r. Wyższe stawki VAT zostaną utrzymane pomimo deklaracji Donalda Tuska, które składał przy podwyższaniu VAT, że rozwiązanie to miałoby obowiązywać tylko do końca roku 2013.

Wyższe wpływy podatkowe ma zapewnić między innymi likwidacja ulgi w podatku VAT, która zakłada zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budową i remontem czy zmiany w zakresie ograniczenia przy odliczaniu podatku naliczonego przy zakupie samochodów z kratką oraz paliw do ich napędu.

W przyszłym roku po raz kolejny ma być po raz kolejny podwyższona stawka podatku na wyroby tytoniowe. Ponadto 31 października 2013 r. kończy się ogólne zwolnienie od akcyzy dla gazu ziemnego zużywanego do celów opałowych i napędowych, co oznacza, że będzie on podlegać opodatkowaniu akcyzą. Dla gospodarstw domowych będą wprowadzone zwolnienia z tego podatku.

W przypadku podatku PIT, w 2014 roku - kolejny już rok - nie będzie waloryzacji progów podatkowych oraz kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek (co oznacza, że podatek PIT wzrośnie). Znaczne ograniczona będzie ulga z tytułu użytkowania Internetu. W 2014 r. wprowadzone zostanie opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: