eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zwrot VAT za materiały budowlane na zobowiązanie podatkowe

Zwrot VAT za materiały budowlane na zobowiązanie podatkowe

2013-06-17 13:37

Zwrot VAT za materiały budowlane na zobowiązanie podatkowe

Zwrot VAT za materiały budowlane na zobowiązanie podatkowe © maho - Fotolia.com

Zwrot tzw. części podatku VAT od zakupionych przez osoby fizyczne materiałów budowlanych nie jest w istocie zwrotem podatku. Czy jednak można go jako taki traktować w zakresie dysponowania nim (w postaci np. zaliczenia na poczet zaległości czy przyszłych zobowiązań podatkowych)? Zdaniem WSA we Wrocławiu wydaje się to być możliwe.

Przeczytaj także: Budowa domu: zwrot VAT w budownictwie

Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym mówi, że osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Nie mamy tutaj zatem do czynienia ze zwrotem podatku, a części wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych na określony cel, mimo że w rzeczywistości zwrotowi podlega część podatku VAT zapłaconego przy zakupie tych materiałów.

Co się natomiast tyczy zadysponowaniem nadpłaty podatku bądź jego zwrotu, stosowne przepisy w tym zakresie znalazły się w dziale III rozdziale 9 Ordynacji podatkowej. I tak art. 76a tej ustawy mówi, że co do zasady nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

fot. maho - Fotolia.com

Zwrot VAT za materiały budowlane na zobowiązanie podatkowe

Zwrot tzw. części podatku VAT od zakupionych przez osoby fizyczne materiałów budowlanych nie jest w istocie zwrotem podatku.


W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. O tym z kolei mówi art. 76a Ordynacji podatkowej, natomiast jej art. 76b wskazuje m.in., że powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku.

Warto przy tym dodać, co ustawodawca nakazuje rozumieć pod pojęciem nadpłaty podatku i jego zwrotu. Tą pierwszą jest kwota (art. 72 O.p.):
  1. nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
  2. podatku pobrana przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  3. zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, o której mowa w art. 30 § 4, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  4. zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

Zwrot podatku to z kolei (art. 3 pkt 7 O.p.) zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

Trudno zatem uznać za zwrot podatku bądź też nadpłatę podatku zwrot części wydatków osobom fizycznym w związku z nabytymi przez nich materiałami budowlanymi przeznaczonymi do zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych, a co za tym idzie, zastosować do nich przepisy wyżej wymienione dotyczące zadysponowania takimi kwotami. Niemniej WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1633/11 (orzeczenie prawomocne), uznał że działanie takie jest możliwe.

Przede wszystkim należy wskazać, że sąd podkreślił, iż zwrot wydatków za materiały budowlane to co innego niż zwrot podatku. Jednakże w zakresie dopuszczalności odpowiedniego stosowania przepisu o zaliczeniu nadpłaty podatku na zaległości podatkowe podatnika trzeba zaznaczyć, iż możliwość przeznaczenia środków wypłacanych w trybie ustawy o zwrocie wydatków budowlanych na zaległości podatkowe jest, co do zasady, dopuszczalna w świetle odesłania z art. 7 tej ustawy. Zdaniem Sądu, przepisy o nadpłacie oraz zaliczaniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowych będą mogły mieć zastosowanie na gruncie w/w ustawy, do czego przekonuje treść art. 76b O.p., stanowiącego o odpowiednim stosowaniu tych przepisów do zwrotu podatku. Wprawdzie zwrot wydatków, o jakich traktuje ta ustawa, oraz zwrot podatku nie są to istotnie określenia tożsame, nie mniej, mając na uwadze ratio legis uchwalenia samej ustawy o zwrocie wydatków budowlanych, jak i przyjęte w niej założenia (a więc tego, że zwrot ma dotyczyć części podatku VAT wliczonego w cenę niektórych materiałów budowlanych) przychylić się należy do dopuszczalności stosowania przepisów o zwrocie podatku także do zwrotu wydatków zwracanych w trybie tej ustawy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: