eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie VAT gdy samochód osobowy w leasingu

Odliczenie VAT gdy samochód osobowy w leasingu

2013-06-20 13:09

Odliczenie VAT gdy samochód osobowy w leasingu

Odliczenie VAT gdy samochód osobowy w leasingu © uwimages - Fotolia.com

Zarówno przy zakupie samochodu osobowego jak i przy nabyciu samochodów osobowych użytkowanych na podstawie umowy leasingu przedsiębiorcy przysługuje jedynie częściowe odliczenie VAT. 60% nie więcej niż 6.000zł - taki limit określają przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Czy limit dotyczy każdej z otrzymanych faktur za raty leasingowe? Czy może dotyczy całości umowy leasingowej?
Faktury za raty leasingowe
Określony ustawowo limit odliczenia w przypadku leasingu operacyjnego dotyczy całej wartości umowy. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca otrzymując faktury za poszczególne raty odlicza z każdej 60% VAT. Ale w momencie gdy suma tego odliczanego z kolejnych faktur VAT zrówna się z kwotą 6.000zł zaprzestaje odliczania VAT od kolejnych faktur za raty leasingowe. Zatem kolejne już faktury dotyczące rat leasingowych zostaną ujęte w kosztach w kwocie brutto.

Oczywiście limit odliczenia VAT nie dotyczy podatników korzystających ze zwolnienia.

Uwaga na dodatkowe usługi
Limitem odliczenia podatku VAT będą również objęte inne faktury jakie dotyczą zapisów umowy leasingowej. W praktyce często firmy w ramach umowy leasingowej zobowiązują się również do rejestracji samochodu, jego ubezpieczenia czy serwisowania np. raz w roku. Wówczas koszty tych działań w konsekwencji i tak przenoszone są na przedsiębiorcę korzystającego z leasingowanego auta. Uwzględnia się je jako oddzielne pozycje na fakturze za ratę lub ujmowane na całkowicie oddzielnym dokumencie sprzedaży. Przedsiębiorca wówczas musi pamiętać, że i te koszty będą włączane do limitu odliczenia VAT, gdyż mają związek z wywiązaniem się z umowy leasingowej traktowanej jako jedno kompleksowe świadczenie.

fot. uwimages - Fotolia.com

Odliczenie VAT gdy samochód osobowy w leasingu

Określony ustawowo limit odliczenia w przypadku leasingu operacyjnego dotyczy całej wartości umowy. W praktyce wygląda to tak, że przedsiębiorca otrzymując faktury za poszczególne raty odlicza z każdej 60% VAT.


Zakup paliwa do leasingowanego auta
Przy zakupie paliwa do samochodu osobowego odliczenie VAT nie przysługuje. Nie ma tu różnicy czy jest to auto leasingowe czy stanowiące środek trwały. Nie ma też znaczenia czy użytkuje go czynny podatnik VAT czy podatnik korzystający ze zwolnienia. Każdy z nich zaksięguje zakup paliwa do samochodu osobowego używanego w działalności w kwocie brutto jako koszt uzyskania przychodu czyli bez odliczenia VAT.

Zatem limit odliczenia podatku VAT wynoszący 60% wartości jednak nie więcej niż 6.000 zł w przypadku samochodów osobowych użytkowanych w firmie na podstawie umowy leasingowej dotyczy całej wartości umowy leasingowej, a nie każdej z faktur otrzymanych od leasingodawcy z osobna. Przy zakupie paliwa do leasingowanego samochodu osobowego przedsiębiorca nie odliczy VAT.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: