eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na złe długi 2013 w VAT gdy sprzedaż dla kontrahenta z UE

Ulga na złe długi 2013 w VAT gdy sprzedaż dla kontrahenta z UE

2013-06-21 13:16

Ulga na złe długi 2013 w VAT gdy sprzedaż dla kontrahenta z UE

Ulga na złe długi w VAT gdy sprzedaż do kontrahenta z UE © Ruff - Fotolia.com

Jeżeli kontrahent nie zapłaci za sprzedane mu towary i usługi, dzięki uldze na złe długi sprzedawca może odzyskać podatek VAT, który od takiej sprzedaży musiał wykazać i odprowadzić do urzędu skarbowego. Niestety odzyskanie tego podatku nie zawsze jest możliwe i nie chodzi tutaj tylko o przypadki, w których nabywca jest w stanie likwidacji bądź upadłości.

Przeczytaj także: Zmiany 2013: W której deklaracji VAT ulga na złe długi?

To, w jaki sposób z ulgi korzysta wierzyciel, określa art. 89a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, może on skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się przy tym za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność ta nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Oczywiście powyższe prawo jest też uzależnione od spełnienia innych określonych przesłanek. Otóż podatnik może z niego skorzystać, jeżeli:
  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
    a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  3. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Omawiana wyżej korekta może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną (a więc upłynął 150 dzień od terminu jej płatności), pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.

fot. Ruff - Fotolia.com

Ulga na złe długi w VAT gdy sprzedaż do kontrahenta z UE

Jeżeli kontrahent nie zapłaci za sprzedane mu towary i usługi, dzięki uldze na złe długi sprzedawca może odzyskać podatek VAT, który od takiej sprzedaży musiał wykazać i odprowadzić do urzędu skarbowego.


Analizując powyższe można dojść do wniosku, że ulga na złe długi obejmuje jedynie sprzedaż krajową (a więc taką, gdzie występuje podatek należny). Niemniej i tutaj niekiedy nie można z niej skorzystać. Pierwsze przypadki braku możliwości skorzystania z ulgi wymieniają wprost przytoczone wyżej przepisy. Ulga nie przysługuje, gdy dłużnik jest w postępowaniu upadłościowym lub likwidacyjnym.

To jednak nie wszystko. Prawo do ulgi występuje bowiem jedynie wówczas, gdy dostawa towarów lub świadczenie usług było dokonane na rzecz czynnego podatnika VAT w myśl polskich przepisów ustawy o VAT i to o ile na dzień korekty nadal jest on VAT-owcem. Nie można zatem skorzystać z ulgi w stosunku do sprzedaży dokonanej na rzecz podatników zwolnionych z tego podatku czy też osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

To samo tyczy się sprzedaży na rzecz podatników unijnych (zarejestrowanych w swoich państwach na potrzeby podatku od wartości dodanej), gdy ta jest w Polsce opodatkowana (czyli np. w przypadku sprzedaży towarów, które nie opuściły terytorium kraju, świadczenia usług tu opodatkowanych, tudzież gdy podatnik nie miał prawa do zastosowania 0% stawki VAT dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów). Kontrahenci tacy bowiem także nie są podatnikami, o których mowa w art. 15 ust. 1 polskiej ustawy o podatku VAT, zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: