eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w 2013 r.: Środek trwały z kredytu a korekta kosztów

Zmiany w 2013 r.: Środek trwały z kredytu a korekta kosztów

2013-06-24 13:30

Zmiany w 2013 r.: Środek trwały z kredytu a korekta kosztów

Środek trwały z kredytu a korekta kosztów © apops - Fotolia.com

Obecnie nieuregulowanie swoich zobowiązań wobec kontrahentów w określonym terminie jest równoznaczne z koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o te zobowiązania (o ile te do kosztów zostały zaliczone). Tyczy się to także odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych. Nie zalicza się tutaj jednak odpisów dokonywanych od środków trwałych sfinansowanych z zaciągniętego kredytu, jako że w takim przypadku zapłata nastąpiła.

Przeczytaj także: CIT 2013: Kaucja gwarancyjna a przepisy o korekcie kosztów

W stosunku do środków trwałych przedsiębiorcy muszą pamiętać, że te podlegają amortyzacji naliczanej od ich wartości początkowej. Wartość taką ustala się różnie w zależności od tego, w jaki sposób podatnik stał się właścicielem takiego składnika majątku. Najczęstszym sposobem stania się właścicielem następuje w drodze kupna. Tutaj wartością początkową jest cena nabycia, przez którą ustawodawca nakazuje rozumieć (art. 22g ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof) kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji. W cenie nabycia nie uwzględnia się podatku od towarów i usług, chyba że podatek ten nie podlegał odliczeniu. W przypadku importu cena nabycia obejmuje natomiast także cło i podatek akcyzowy.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się natomiast poczynając od miesiąca następującego po tym, w którym środek trwały został oddany do używania i wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Niestety obecnie powyższe nie oznacza, że odpisy takie mogą być uznawane za koszty uzyskania przychodu.

Wszystko przez dodany z dniem 01 stycznia 2013 r. art. 24d updof, który nakazuje korygować koszty uzyskania przychodu o zaliczone do nich wydatki, które nie zostały w określonym terminie uregulowane. Otóż w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów.
Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się bezwzględnie z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie.

fot. apops - Fotolia.com

Środek trwały z kredytu a korekta kosztów

W przypadku sfinansowania zakupu kredytem należność na rzecz dostawcy z tego tytułu jest uregulowana. Amortyzacja dokonywana od środka trwałego nabytego z pieniędzy pochodzących z kredytu nie jest zatem objęta korektą kosztów.


O czym warto pamiętać, powyższe zasady stosuje się także w przypadku nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo nabycia wartości niematerialnych i prawnych, do tej części odpisów amortyzacyjnych, które podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Powstają przy tym wątpliwości, czy art. 24d dotyczy także zakupów sfinansowanych z kredytu. W takim przypadku bowiem sprzedawca otrzymuje swoją należność, jednakże powstaje kolejne zobowiązanie wobec banku z tytułu spłaty tego kredytu jak i należnych odsetek.

Odpowiedź na powyższe pytanie jest negatywna. Należy bowiem pamiętać, że przytoczony przepis art. 24d updof dotyczy nieuregulowanych płatności pomiędzy odbiorcą a ich dostawcą. W przypadku sfinansowania zakupu kredytem należność na rzecz dostawcy z tego tytułu jest uregulowana. Amortyzacja dokonywana od środka trwałego nabytego z pieniędzy pochodzących z kredytu nie jest zatem objęta korektą kosztów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: