eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT i dochodowy: utrata statusu małego podatnika

Podatek VAT i dochodowy: utrata statusu małego podatnika

2013-06-28 12:09

Podatek VAT i dochodowy: utrata statusu małego podatnika

Podatek VAT i dochodowy: utrata statusu małego podatnika ©  kwakier - Fotolia.com

Dla tzw. małych podatników ustawodawca przewidział pewne preferencje podatkowe. W podatku VAT mogą oni rozliczać się za okresy kwartalne, czy też wybrać kasową metodę rozliczania tego podatku. W podatku dochodowym natomiast mały podatnik ma prawo do tzw. amortyzacji jednorazowej oraz wpłacania kwartalnych zaliczek na podatek.

Przeczytaj także: Mały podatnik: preferencje w podatku VAT i PIT

Niemniej może dojść do sytuacji, w której status małego podatnika zostanie utracony. Będzie tak wskutek przekroczenia ustawowych limitów przychodów i obrotów.

W podatku dochodowym małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (na rok 2013 limit ten wynosi 4 922 000 zł).

W podatku VAT z kolei małym podatnikiem jest podatnik:
  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (na rok 2013 limit ten wynosi 4 922 00 zł),
  • prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, będący agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro (na rok 2013 limit ten wynosi 185 000 zł).

Co się stanie gdy limity te zostaną przekroczone?

W podatku VAT przekroczenie limitów określonych dla małych podatników jest równoznaczne z automatyczną utratą przywilejów przewidzianych dla tej grupy podatników, a wymienionych we wstępie. Podatnik rozliczający się metodą kasową traci prawo do tej metody poczynając od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym limit został przekroczony. Taki podatnik traci również prawo do kwartalnego rozliczania podatku VAT w powyższym terminie.

fot. kwakier - Fotolia.com

Podatek VAT i dochodowy: utrata statusu małego podatnika

W podatku VAT przekroczenie limitów określonych dla małych podatników jest równoznaczne z automatyczną utratą przywilejów przewidzianych dla tej grupy podatników.


Podatnik, o którym mowa wyżej, jest obowiązany składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, począwszy od rozliczenia za pierwszy miesiąc następujący po kwartale, w którym limity opisane wyżej zostały przekroczone. Warto jednak pamiętać, że może on wybrać składanie deklaracji za okresy kwartalne, z tym że w tym przypadku właściwym będzie dla niego formularz VAT-7D, a nie jak w przypadku małych podatników VAT-7K. O takim wyborze trzeba zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który deklaracja taka ma być po raz pierwszy złożona.

Niemniej podatnik taki co do zasady obowiązany jest wpłacać zaliczki na ten podatek za pierwszy i drugi miesiąc kwartału w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które zaliczka taka jest wpłacana.

Zgoła inaczej jest w podatku dochodowym. Tutaj utrata statusu małego podatnika wiąże się z utratą przywilejów podatkowych w postaci prawa do jednorazowej amortyzacji czy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy za okresy kwartalne, ale dopiero od następnego roku podatkowego.
W podatku tym status małego podatnika przysługuje bowiem podatnikowi przez cały rok podatkowy, a jego utrata może nastąpić dopiero od następnego roku, o ile oczywiście wielkość jego przychodów przekroczy określony na dany rok limit.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Podatek od faktury

    Witam, rok temu zakupiliśmy sprzęt sadowniczy jednak zostaliśmy oszukani i sprzęt został przywłaszczony przez osobę, od której go ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: