eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe

Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe

2013-07-09 13:04

Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe

Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe © Yuri Bizgaimer - Fotolia.com

Firma zgodnie z zakładowym układem zbiorowym oraz wewnętrznymi przepisami wykupuje pracownikom ulgowe usługi transportowe. Całość wykupionej ulgi pokrywa pracodawca, pracownikowi potrącany jest tylko podatek. Czy wykup takich ulg należy zaliczyć do wynagrodzenia osobowego pracownika?
Wykup ulg dla pracowników powoduje powstanie u nich przychodu do opodatkowania pochodzącego ze stosunku pracy.

Przychodami ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia pracodawcy wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika, niezależnie od źródła ich finansowania, w tym świadczenia ponoszone za pracownika (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT). Mogą to być zatem również świadczenia polegające na nabyciu dla pracownika prawa do ulgowych przewozów.

Zauważyć należy, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 84 i 87 ustawy o PIT zwolniona od podatku jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego i autobusowego, wynikających z przepisów o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego czy komunikacji miejskiej. Zwolnienie to dotyczy jednak świadczeń przyznanych na podstawie odrębnych przepisów (np. policjantom czy parlamentarzystom). W przypadku osób, którym nie przysługują ustawowe uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, pracodawca wykupioną ulgę powinien opodatkować – należy ją bowiem traktować jako część wynagrodzenia pracownika.

fot. Yuri Bizgaimer - Fotolia.com

Bilety na dojazdy do i z pracy a obowiązki podatkowe

Wykup ulg dla pracowników powoduje powstanie u nich przychodu do opodatkowania pochodzącego ze stosunku pracy.


Teoretycznie możliwe jest oczywiście potraktowanie wykupionej ulgi jako powierzanych przez pracodawcę narzędzi, pod warunkiem że byłaby wykorzystywana tylko na potrzeby służbowe pracownika. Wówczas nie generowałaby ona w ogóle przychodu, a jedynie stanowiła zakupiony przez pracodawcę środek produkcji. Nie jest to jednak możliwe, gdy wynagrodzeniowy charakter takiego świadczenia wynika z porozumień płacowych i wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy.

Podobne stanowisko wyraził m.in. Minister Finansów w interpretacji z 16 października 2012 r. nr IPPB4/415-540/12-6/SP.

Zapoznaj się z podstawą prawną:
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.