eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nazwa towaru na paragonie fiskalnym: zmiany w 2013 r.

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym: zmiany w 2013 r.

2013-07-04 13:40

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym: zmiany w 2013 r.

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym © serq - Fotolia.com

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wskazuje, że paragon fiskalny winien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Ta niezbędna na paragonie informacja spędza obecnie sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Nie zostało bowiem określone jednoznacznie, jak bardzo nazwa taka winna być szczegółowa. W kwestii tej wypowiedział się m.in. resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, z której można wywnioskować, że w zasadzie nazwa musi być bardzo dokładna.

Przeczytaj także: Kasy fiskalne: w 2013 r. nowa ewidencja korekt

Przypomnijmy, obowiązujące od początku kwietnia 2013 r. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących w §8 ust. 1 mówi, jakie elementy winny znaleźć się na paragonie fiskalnym dokumentującym sprzedaż. Dokument taki powinien zawierać co najmniej:
  1. imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika;
  2. numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP);
  3. numer kolejny wydruku;
  4. datę oraz godzinę i minutę sprzedaży;
  5. oznaczenie "PARAGON FISKALNY";
  6. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację;
  7. cenę jednostkową towaru lub usługi;
  8. ilość i wartość sumaryczną sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku;
  9. wartość rabatów lub narzutów, o ile występują;
  10. wartość sprzedaży brutto i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku po uwzględnieniu rabatów lub narzutów;
  11. wartość sprzedaży zwolnionej od podatku;
  12. łączną kwotę podatku;
  13. łączną kwotę sprzedaży brutto;
  14. oznaczenie waluty, w której rejestrowana jest sprzedaż, przynajmniej przy łącznej kwocie sprzedaży brutto;
  15. kolejny numer paragonu fiskalnego;
  16. numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym;
  17. numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) - na żądanie nabywcy;
  18. logo fiskalne i numer unikatowy kasy.

W przepisie tym ustawodawca wskazał również, że paragon musi być czytelny i umożliwić nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji. Może on także zawierać w miejscu określonym dla nazwy również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.

fot. serq - Fotolia.com

Nazwa towaru na paragonie fiskalnym

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących wskazuje, że paragon fiskalny winien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację.


W §37 powyższego rozporządzenia ustawodawca wskazał natomiast, że do końca września 2013 r. podatnicy mogą prowadzić ewidencję oraz zapewnić spełnienie warunków używania kas fiskalnych zgodnie z przepisami zawartymi w poprzednim rozporządzeniu (a więc na starych zasadach), które nie były aż tak rygorystyczne chociażby pod względem nazw towarów i usług podawanych na paragonach (wcześniej rozporządzenie wskazywało, że paragon musi zawierać jedynie nazwę towaru lub usługi). Stąd też wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób owe nazwy winny być skonstruowane, aby z początkiem października nie narazić się na niemiłe konsekwencje finansowe ze strony fiskusa.

Wątpliwości w tym zakresie nie mają jednakże tylko przedsiębiorcy, ale także i posłowie. Dlatego też nazwy na paragonach fiskalnych stały się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 15620, na którą odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Maciej Grabowski.

W odpowiedzi tej czytamy, że paragony winny zawierać nazwy towarów i usług na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a z drugiej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Przepisy nie wykluczają przy tym stosowania skrótów, a dotychczasowa praktyka (zdaniem ministerstwa) potwierdza, że podatnicy korzystają z tej możliwości. Tym samym w odpowiedzi stwierdzono, że stosowanie jednoznacznej nazwy na paragonie nie spowoduje ograniczeń w działalności gospodarczej.

Sposób jednoznacznego identyfikowania towarów i usług jest przy tym ściśle związany z asortymentem oferowanych towarów i usług i to od podatnika zależy, w jaki sposób dobierze on nazwę towaru lub usługi tak, aby jego klient mógł jednoznacznie zidentyfikować zakupiony towar lub wykonaną usługę.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: