eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

2013-07-07 10:55

Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej © apops - Fotolia.com

Z tzw. ulgi na zakup kasy rejestrującej mogą skorzystać ci podatnicy, którzy urządzenia te będą stosować po raz pierwszy. Aby jednak ulga ta przysługiwała, kasę fiskalną trzeba zainstalować i rozpocząć jej używanie w określonym czasie. Termin taki można przesunąć poprzez zaprzestanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Na jak długo zakup można odwlec? - do czasu pierwszej takiej sprzedaży po utracie prawa do zwolnienia.

Przeczytaj także: Ulga na zakup kasy fiskalnej gdy zwolnienie z VAT

Z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że podatnicy, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Warto przy tym pamiętać, że o ulgę tę mogą starać się także podatnicy korzystający ze zwolnienia w podatku VAT (i to zarówno przedmiotowego jak i podmiotowego).

Z powyższego wynika m.in., że zainstalowanie kasy fiskalnej i rozpoczęcie jej użytkowania po obowiązującym terminie skutkuje bezpowrotną utratą prawa do skorzystania z ulgi na zakup tego urządzenia. Sposobem na uniknięcie utraty tego prawa wydaje się być czasowe zaprzestanie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli póki co przedsiębiorca w kasę nie chce się zaopatrywać. Niemniej urządzenie to trzeba zainstalować i ufiskalnić najpóźniej w dniu dokonania pierwszej sprzedaży na rzecz tzw. osoby prywatnej czy rolnika ryczałtowego, aby ulga przysługiwała.

Powyższe zdają się potwierdzać także organy podatkowe, czego przykładem może być chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 25 listopada 2011 r. nr IBPP4/443-1384/11/KG. W rozpatrywanej sprawie spółka straciła prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych z dniem 01 stycznia 2011 r. Jednakże z chwilą przekroczenia limitu obrotu uprawniającego do korzystania z tego zwolnienia (co nastąpiło w roku 2010), zaprzestała sprzedaży na rzecz klientów indywidualnych. Pierwszej takiej sprzedaży dokonała dopiero 21 lipca 2011 r. Zgłoszenia o miejscu i liczbie instalacji kas fiskalnych spółka dokonała dnia 14 lipca 2011r. informując swój urząd skarbowy, że z dniem 18 lipca 2011r. zamierza rozpocząć ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

fot. apops - Fotolia.com

Zaprzestanie sprzedaży a ulga na zakup kasy fiskalnej

Zainstalowanie kasy fiskalnej i rozpoczęcie jej użytkowania po obowiązującym terminie skutkuje bezpowrotną utratą prawa do skorzystania z ulgi na zakup tego urządzenia.


Organ podatkowy wskazał, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. W związku z tym, jeżeli nie wystąpi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych, nie wystąpi również obowiązek ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej.

Co za tym idzie, w rozpatrywanej sprawie przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu spółka złożyła pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania, rozpoczęła ewidencjonowanie nie później niż w obowiązujących terminach i posiada dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą, a co za tym idzie, z uwagi na to, że powyższe czynności odbyły się w obowiązujących terminach, z ulgi na zakup tego urządzenia może skorzystać.

Warto wiedzieć
Obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących zmniejszyło o połowę cieszące się największą popularnością wśród przedsiębiorców zwolnienie z uwagi na obroty i wynosi zaledwie 20 tys. zł w skali roku. Nowe firmy natomiast zwolnienie to liczą proporcjonalnie do prowadzonej sprzedaży. Kasę fiskalną trzeba zainstalować i rozpocząć na niej ewidencję w terminie dwóch miesięcy licząc od końca tego, w którym wskazane wyżej limity zostały przekroczone.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: