eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w podatku dochodowym: 19% od cashback

Zmiany w podatku dochodowym: 19% od cashback

2013-07-16 13:26

Zmiany w podatku dochodowym: 19% od cashback

Zmiany w podatku dochodowym: 19% od cashback © NatUlrich - Fotolia.com

Cashback jest bardzo powszechną usługą polegającą na tym, że bank zwraca swojemu klientowi określony procent wydatków, które zostały opłacone przy użyciu karty. Tego typu praktyki są popularne i oferowane przez wiele banków. Klienci, w tym również firmy okazują duże zainteresowanie tym produktom.
Kwestia opodatkowania przychodów z tytułu cashback jest dość skomplikowana, gdyż organy skarbowe twierdzą, iż są to przychody podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, i w związku z tym banki powinny swoim klientom wydawać deklarację PIT- 8C w celu umożliwienia rozliczenia przychodu w rozliczeniu rocznym. Jednak jak ogólnie wiadomo, banki nie wydają takich deklaracji, uważając, że jest to tzw. sprzedaż premiowa, która podlega zwolnieniu z opodatkowania, gdy jej wartość nie przekracza kwoty 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy).

W konsekwencji dochodzi do sytuacji, że wiele podmiotów, czy to osób prywatnych czy firm, nie wykazuje w swoich deklaracjach rocznych przychodów z tytułu cashback. Dzieje się tak głównie z powodu braku wiedzy w tym zakresie lub jak już wiedza jest, to generalnie nie wiadomo jak wykazać taki przychód nie mając odpowiedniego dokumentu.

fot. NatUlrich - Fotolia.com

Zmiany w podatku dochodowym: 19% od cashback

Kwestia opodatkowania przychodów z tytułu cashback jest dość skomplikowana, gdyż organy skarbowe twierdzą, iż są to przychody podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, i w związku z tym banki powinny swoim klientom wydawać deklarację PIT- 8C w celu umożliwienia rozliczenia przychodu w rozliczeniu rocznym.


Resort finansów postanowił przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy i w projekcie nowelizacji ustawy o PIT (również w ustawie o CIT) została wprowadzona nowa regulacja- art. 30 ust. 1 pkt. 4b, która wprowadza opodatkowanie 19% zryczałtowanym podatkiem świadczeń otrzymanych przez klientów, od banku w związku z prowadzeniem rachunku bankowego. Wówczas bank będzie płatnikiem odpowiedzialnym za opłacenie podatku od przychodów z cashback swoich klientów.

Nowe regulacje miałyby wejść w życie wraz z początkiem roku 2014 roku. Głównym celem modyfikacji przepisów prawnych w tym zakresie jest ułatwienie poboru podatków.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: