eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nienależny podatek od spadku nabytego w latach 2007-2008

Nienależny podatek od spadku nabytego w latach 2007-2008

2013-07-18 13:39

Nienależny podatek od spadku nabytego w latach 2007-2008

Nienależny podatek od spadku nabytego w latach 2007-2008 © Sebastian Duda - Fotolia.com

Aktualnie obowiązujący przepis art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn uzależnia możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania spadku nabytego przez najbliższą rodzinę (tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę) od zgłoszenia nabytych w ten sposób rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
W latach 2007 – 2008 wskazany przepis przewidywał jedynie miesięczny termin na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego, co w wielu przypadkach – pomimo istniejącego zwolnienia – z uwagi na niezachowanie tego terminu, prowadziło do opodatkowania spadku.

Ze względu na istniejące na tym tle spory kwestia zgodności niniejszej regulacji prawnej z Konstytucją stała się przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego, który dnia 4 czerwca 2013 r. wydał orzeczenie w tym zakresie (sygn. akt P 43/11). Zgodnie ze stanowiskiem TK art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 oraz z 2011 r. Nr 75, poz. 398, Nr 85, poz. 458, Nr 149, poz. 887 i Nr 171, poz. 1016), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., w zakresie, w jakim przewiduje miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jest niezgodny z wywiedzioną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Jak wskazał Trybunał „powodem naruszenia zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa jest bowiem mechanizm prawny, którego elementami były krótki termin o charakterze materialnym, uzależniony od czynności procesowych stron początek biegu tegoż terminu oraz zróżnicowana praktyka stosowania pieczęci o nadaniu klauzuli prawomocności oraz zróżnicowana praktyka organów administracji w zakresie wymogu udokumentowania dnia powstania obowiązku podatkowego”.

fot. Sebastian Duda - Fotolia.com

Nienależny podatek od spadku nabytego w latach 2007-2008

Ze względu na istniejące na tym tle spory kwestia zgodności niniejszej regulacji prawnej z Konstytucją stała się przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego, który dnia 4 czerwca 2013 r. wydał orzeczenie w tym zakresie.


Osoby, które uchybiły ówcześnie obowiązującemu miesięcznemu terminowi, w konsekwencji były zobowiązane do zapłaty podatku od spadku ustalonego według reżimu właściwego dla pierwszej grupy podatkowej. Bez znaczenia pozostawał przy tym fakt, iż znajdowały się w kręgu osób najbliższych dla spadkodawcy bowiem niedochowanie terminu, bez względu na przyczynę, oznaczało obowiązek zapłaty podatku.

Jednakże w następstwie wydanego przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia osobom, które znalazły się w takiej sytuacji, przysługuje możliwość złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Na taką możliwość wskazują przepisy art. 240 § 1 pkt 8 w zw. z art. 242 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Wznowienie postępowania pozwoli wszystkim, którzy na skutek okoliczności wskazanych w wyroku byli zobowiązani do zapłacenia podatku od spadku – na jego odzyskanie.

W tym celu konieczne będzie złożenie do organu, który wydał decyzję w ostatniej instancji wniosku o wznowienie postępowania w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału, a więc maksymalnie do dnia 18 lipca 2013 r.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.