eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Patent na wynalazek a ryczałt ewidencjonowany

Patent na wynalazek a ryczałt ewidencjonowany

2013-08-01 12:40

Patent na wynalazek a ryczałt ewidencjonowany

Laboratorium © pressmaster - Fotolia.com

Podatnik uzyskujący przychód w związku z udostępnieniem wynalazku (niezależnie od formy jaką przybierze udostępnienie prawa do korzystania z tego wynalazku), winien zaliczyć go do przychodów z praw majątkowych, których nie można opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 23.07.2013 r. nr IPTPB1/415-268/13-4/DS

Przeczytaj także: Małżonkowie mają jeden limit w ryczałcie dla przychodów z najmu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca jest twórcą wynalazku zgłoszonego w Urzędzie Patentowym RP. Chciałby uzyskiwać przychód z udostępniania praw do tego wynalazku innym osobom. Prowadzi on przy tym działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Autorem wynalazku jest wnioskodawca a nie jego firma, zaś uzyskiwany przychód ma pochodzić z udzielenia umowy innej osobie do niewyłącznego korzystania z niego. Wnioskodawca zadał pytanie, czy uzyskane z tego tytułu przychody może opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% traktując je jako przychody z tytułu umowy najmu lub innych umów o podobnym charakterze? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3, 6 i pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
• pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3);
• najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6);
• kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c (pkt 7).

Definicja działalności gospodarczej na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Stosownie do tej definicji, działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Końcowe stwierdzenie „(...) z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9” wskazuje na wyraźnie subsydiarny (uzupełniający) charakter źródła przychodów w postaci działalności gospodarczej. Definicja wskazuje, że zaliczenie określonych przychodów do działalności gospodarczej powinno być poprzedzone stwierdzeniem, że przychody z określonych czynności nie mieszczą się w zakresie pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Użyty w tym przepisie prawa podatkowego zwrot „w szczególności” wskazuje jedynie przykładowo przychód z jakiego tytułu należy zaliczać do przychodów z praw majątkowych. Do tego źródła przychodów należy zatem zaliczać także inne otrzymane przez podatnika przysporzenia, wynikające z posiadanych przez niego praw majątkowych, w tym także przychody osiągnięte z tytułu składników majątkowych, o których mowa w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.).

fot. pressmaster - Fotolia.com

Laboratorium

odatnik uzyskujący przychód w związku z udostępnieniem wynalazku (niezależnie od formy jaką przybierze udostępnienie prawa do korzystania z tego wynalazku), winien zaliczyć go do przychodów z praw majątkowych, których nie można opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, ustawa normuje m.in. stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy Prawo własności przemysłowej, na warunkach określonych w ustawie udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: