eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Miejsce postojowe z lokalem mieszkalnym z 8% stawką VAT

Miejsce postojowe z lokalem mieszkalnym z 8% stawką VAT

2013-08-12 12:52

Miejsce postojowe z lokalem mieszkalnym z 8% stawką VAT

Miejsce postojowe z lokalem mieszkalnym z 8% stawką VAT © Igor Mojzes - Fotolia.com

Jeżeli miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, planowana dostawa lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w podziemnym garażu, mająca charakter jednej transakcji, podlegać będzie opodatkowaniu preferencyjną stawką w wysokości 8%. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30.07.2013 r. nr ITPP1/443-465/13/AP.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania i miejsca postojowego a stawka VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka buduje dwa budynki mieszkalne wielorodzinne. W części podziemnej pierwszego budynku znajdują się przynależne komórki lokatorskie oraz 14 płatnych miejsc postojowych, przy czym hala garażowa nie została wyodrębniona z nieruchomości, jako odrębny lokal i nie posiada odrębnej księgi wieczystej. Sprzedaż obejmuje dostawę wyodrębnionego na własność lokalu mieszkalnego oraz związanego z nim udziału w nieruchomości wspólnej z określeniem prawa do korzystania z poszczególnych miejsc postojowych. Ponadto w ramach inwestycji wokół obwodu budynków zostaną wybudowane 32 zewnętrzne bezpłatne miejsca parkingowe. Spółka sprzedała 30 mieszkań (mieszczących się w pierwszym budowanym budynku), w tym część wraz z ustanowieniem prawa do korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym poprzez ustanowienie prawa bezterminowego i wyłącznego korzystania z podziemnego miejsca postojowego. Sprzedaż mieszkań była dokonana jako jedna transakcja, udokumentowana w jednym akcie notarialnym. Mieszkania budowane w ramach drugiego etapu (w drugim budynku) będą sprzedawane na identycznych zasadach. Zadano pytanie, czy dla sprzedaży mieszkania wraz z przynależnym do niego prawem do korzystania z miejsca postojowego w podziemnym garażu należy zastosować 8% stawkę podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko (przy czym powierzchnia mieszkań nie przekracza 100 m2):

„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze m.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. Igor Mojzes - Fotolia.com

Miejsce postojowe z lokalem mieszkalnym z 8% stawką VAT

Jeżeli miejsca postojowe nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu, planowana dostawa lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w podziemnym garażu, mająca charakter jednej transakcji, podlegać będzie opodatkowaniu preferencyjną stawką w wysokości 8%.


W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 5a ww. ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów i usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Natomiast stosownie do treści art. 146a ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:
1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %;
2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się – w myśl ust. 12 wskazanego artykułu – do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z ust. 12a tego artykułu, rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: