eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

2013-09-05 13:29

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT © Minerva Studio - Fotolia.co

W dobie ogólnodostępnego Internetu, bardzo popularne stały się zakupy za jego pośrednictwem. Nie ma już barier, jakie wynikały wcześniej z odległości pomiędzy sprzedawcą a konsumentem. Nabywcy mogą bez problemu dotrzeć do oferty firm z Wielkiej Brytanii czy też USA, ponieważ miejsce siedziby nie ma w takim wypadku żadnego znaczenia. Oprogramowania nabywane przez Internet często nie są już przesyłane w formie "pudełkowej", ale możliwe do pobrania bezpośrednio ze strony sprzedawcy. O ile sam zakup nie stanowi problemu, to dla przedsiębiorców może nie być oczywisty sposób jego rozliczenia pod względem podatkowym.
Usługi elektroniczne?
Nabycie oprogramowania np. poprzez odpłatne pobranie ze strony internetowej sprzedawcy, będzie stanowić usługę. Dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień zostało wymienione bezpośrednio w załączniku nr II dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, jako usługi świadczone drogą elektroniczną. W art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 do powyższej dyrektywy wyjaśniono czym w zasadzie są usługi elektroniczne. Należą do nich usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. Obejmuje to w szczególności ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami.

Wprawdzie dla usług elektronicznych ustawa o VAT przewiduje szczególne zasady rozliczenia, jednakże dotyczą one świadczeń na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.

Dla podatnika - import usług
Powyższa transakcja będzie dla podatnika stanowić import usług. W przypadku zakupu od kontrahenta z Wielkiej Brytanii odniesienia należy szukać w art. 28b ustawy o VAT. Oznacza to konieczność naliczenia podatku VAT, wg stawki polskiej, jaka obowiązuje dla tego typu usługi. Transakcja będzie neutralna pod względem VAT dla podatników czynnych, którzy dokonują zakupu w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Wtedy też wartość podatku wykazywana jest zarówno po stronie sprzedaży oraz zakupu. Nabywca nie jest zatem obciążony dodatkową kwotą VAT.

fot. Minerva Studio - Fotolia.co

Programy komputerowe z Internetu a import usług w VAT

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że to po ich stronie pozostaje ustalenie czy dany zakup stanowi import usług czy też nabycie towaru. W obydwu przypadkach przepisy podatkowe w szczegółowy sposób określają sposób rozliczenia, dzięki czemu w tym zakresie podatnik nie powinien napotkać większych problemów.


Wymogi formalne
Należy mieć na uwadze, że import usług od podatnika z Unii Europejskiej rodzi obowiązek rejestracji do wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. W tym celu należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R, w którym oprócz danych podatnika trzeba uzupełnić część C.3. W związku z dokonaniem rejestracji przedsiębiorca w transakcjach z kontrahentami z UE będzie mógł posługiwać się numerem NIP-UE, a więc z prefiksem “PL”.

Następną kwestią jest samo rozliczenie podatku VAT. Przepisy w obecnym brzmieniu pozwalają na jego naliczenie poprzez wystawienie faktury wewnętrznej. Dokument ten należy spiąć razem z fakturą źródłową i przechowywać wraz z dokumentacją księgową. Co ciekawe, transakcji wewnątrzwspólnotowego importu usług nie wykazuje się na deklaracji VAT-UE, a jedynie VAT-7 (VAT-7k dla podatników rozliczających się kwartalnie). Po stronie sprzedaży będą to pola 27-30 (Import usług, dla których stosuje się art. 28b ustawy o VAT), następnie tą samą wartość jako zakup należy wykazać w polach 41-42 (Nabycie towarów i usług pozostałych).

W przypadku zakupu od kontrahenta spoza UE wystarczy natomiast samo naliczenie podatku VAT na fakturze wewnętrznej oraz wykazanie zakupu na deklaracji VAT w polach 27-28 oraz 41-42. Nie ma natomiast żadnych dodatkowych obowiązków rejestracyjnych.

Przedsiębiorcy powinni mieć na uwadze, że to po ich stronie pozostaje ustalenie czy dany zakup stanowi import usług czy też nabycie towaru. W obydwu przypadkach przepisy podatkowe w szczegółowy sposób określają sposób rozliczenia, dzięki czemu w tym zakresie podatnik nie powinien napotkać większych problemów.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: