eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ordynacja podatkowa 2014: wnikliwe kontrole i postępowania

Ordynacja podatkowa 2014: wnikliwe kontrole i postępowania

2013-09-09 12:59

Ordynacja podatkowa 2014: wnikliwe kontrole i postępowania

Ordynacja podatkowa 2014: wnikliwe kontrole i postępowania © kontrola_51396622_ Light Impression - Fotolia.com

W trakcie roku 2014 wejść w życie ma nowa treść Ordynacji podatkowej. Zmiany jakie wprowadza dotyczą między innymi czynności kontrolnych i sprawdzających. Kierunek zmian dotyczy zwiększenia możliwości zdobywania informacji o podatniku.
Oprócz samego podatnika organ skarbowy może sprawdzić jego kontrahentów, którzy prowadzą własną działalność. Podczas gdy wobec podatnika prowadzone jest postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, organ skarbowy może wezwać kontrahenta do przedstawienia dokumentów jakie mają związek z transakcjami podatnika, wobec którego toczą się czynności kontrolne.

Planowane zmiany w przepisach rozszerzają możliwości organów podatkowych. Od połowy 2014 roku w związku z toczącym się postępowaniem podatkowym, kontrolą podatkową lub czynnościami sprawdzającymi, organy podatkowe oprócz tradycyjnej dokumentacji będą mogły zażądać od kontrahentów podatnika okazania przedmiotu będącego tematem kontrolowanej transakcji. Oględziny mają na celu weryfikację stanu faktycznego rzeczy z tym jaki przedstawiają dokumenty udostępnione przez podatnika.

Zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej pozwolą zwiększyć zakres czynności związanych ze sprawdzaniem podatnika a także umożliwią bardziej wnikliwą kontrolę.

fot. kontrola_51396622_ Light Impression - Fotolia.com

Ordynacja podatkowa 2014: wnikliwe kontrole i postępowania

W trakcie roku 2014 wejść w życie ma nowa treść Ordynacji podatkowej. Zmiany jakie wprowadza dotyczą między innymi czynności kontrolnych i sprawdzających. Kierunek zmian dotyczy zwiększenia możliwości zdobywania informacji o podatniku.


Zaostrzyć się mają również przepisy w przypadku, gdy podatnicy nie odpowiadają na wezwania organów podatkowych, a także gdy unikają oni ujawnienia dokumentów, do których przedstawienia wzywa organ podatkowy. W związku z brakiem odpowiedzi na wezwania organów podatkowych na podatnika zostanie nałożona kara porządkowa. W 2013 roku maksymalna kara porządkowa wynosi 2.800 zł. Kara ta może być również wymierzona w stosunku do kontrahentów podatnika, którzy nie przedstawią dokumentacji lub nie okażą przedmiotu oględzin, o który prosił organ kontrolny.

Zmiany spowodowane są wykorzystywaniem przez podatników braku sankcji karnych od nie odpowiadania na wezwania organu skarbowego poczynając. Resort finansów chce ograniczyć taką praktykę.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.