eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r.

Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r.

2013-09-10 13:33

Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r.

Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r. © Torbz - Fotolia.com

Polskie przepisy w zakresie opodatkowania u źródła podatkiem dochodowym od osób prawnych [pdop] odsetek i należności licencyjnych wypłacanych nierezydentom przez polskie spółki uwzględniają regulacje Dyrektywy Rady 2003/49/WE z 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowskich [Dyrektywa]. Akt ten zakłada wyeliminowanie opodatkowania podatkiem u źródła przepływów takich należności pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: certyfikat rezydencji co rok?

Polsce przyznany był jednak okres przejściowy, podczas którego możliwe było opodatkowanie pdop odsetek i należności licencyjnych wypłacanych nierezydentom, jednakże stawka podatku nie mogła przekraczać początkowo 10% (od 1 lipca 2005 r. do 30 czerwca 2009 r.), a następnie 5% (od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2013 r.).

Od 1 lipca 2013 r., na mocy art. 7 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004 r., Nr 254, poz. 2533), do takich wypłat zastosowanie znajdzie już jednak pełne zwolnienie z podatku u źródła w Polsce. Obejmować ono będzie przychody z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej tj. know-how (art. 21 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 - tekst jednolity ze zmianami [updop].

fot. Torbz - Fotolia.com

Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r.

Polskie przepisy w zakresie opodatkowania u źródła podatkiem dochodowym od osób prawnych [pdop] odsetek i należności licencyjnych wypłacanych nierezydentom przez polskie spółki uwzględniają regulacje Dyrektywy Rady 2003/49/WE z 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowskich.


Warunki zwolnienia z podatku u źródła i wyłączenia
Aby wypłaty dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi podlegały zwolnieniu z podatku u źródła, spełniony musi być szereg przesłanek (art. 21 ust. 3 i następne updop). Przede wszystkim, wypłacającym odsetki lub należności licencyjne musi być spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo też położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład spółki, która podlega w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (pod warunkiem, że wypłacane przez ten zagraniczny zakład należności podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów przy określaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w Rzeczypospolitej Polskiej). Podmiotem uzyskującym przychody musi być natomiast spółka podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Odbiorcą odsetek bądź należności licencyjnych może być również zagraniczny zakład (permanent establishment) takiej spółki, jednakże pod warunkiem, że dochód osiągnięty w następstwie uzyskania tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym zagraniczny zakład jest położony.

Kryterium powiązania podmiotów na potrzeby omawianego zwolnienia zostało określone w sposób bardziej rygorystyczny w porównaniu do zasad obowiązujących dla zwolnienia z pdop dywidend (art. 22 ust. 4 updop). Spółki będą bowiem uznane za powiązane, jeżeli jedna z nich posiada w kapitale drugiej bezpośrednio co najmniej 25 % udziałów (akcji). Kryterium powiązania będzie również spełnione w przypadku tzw. spółek siostrzanych – tj. w przypadku jeśli w kapitale obu spółek inna spółka, posiadać będzie bezpośrednio nie mniej niż 25 % udziałów (akcji) – pod warunkiem, ta inna spółka również podlegać będzie w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: