eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ceny transferowe: usługi o niskiej wartości dodanej

Ceny transferowe: usługi o niskiej wartości dodanej

2013-09-18 13:07

Ceny transferowe: usługi o niskiej wartości dodanej

Ceny transferowe: usługi o niskiej wartości dodanej © Kurhan - Fotolia.com

18 lipca 2013 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz.U.2013.768) oraz jego odpowiednika dotyczącego dochodów osób fizycznych (Dz.U.2013.767) - dalej: rozporządzenia w sprawie cen transferowych.

Przeczytaj także: Safe harbor: rynkowe zasady przy pożyczce pieniędzy z centrali

Jedną z wprowadzonych zmian jest uregulowanie kwestii tzw. usług o niskiej wartości dodanej. Zmiana wynika z Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie Wytycznych Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych w sprawie usług o niskiej wartości dodanej świadczonych wewnątrz grup kapitałowych.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami o cenach transferowych (art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1992 nr 21 poz. 86 z późn. zm.) – dalej: ustawa o CIT; oraz art. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350 z późn. zm.) – dalej: ustawa o PIT; podmioty powiązane muszą kształtować swoje wzajemne relacje gospodarcze na zasadach rynkowych, pod rygorem doszacowania dochodu przez organy podatkowe. W przypadku przekroczenia rocznych progów wartości transakcji, podmioty powiązane zobowiązane są do sporządzenia dokumentacji podatkowej tych transakcji (art. 9a ustawy o CIT oraz art. 25a ustawy o PIT). Natomiast w rozporządzeniach w sprawie cen transferowych, uregulowane są kwestie dotyczące sposobu, trybu i metod określania dochodów pomiędzy podmiotami powiązanymi.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Ceny transferowe: usługi o niskiej wartości dodanej

Jedną z wprowadzonych zmian rozporządzeń w sprawie cen transferowych jest uregulowanie kwestii tzw. usług o niskiej wartości dodanej. Propozycja zmian wynika z Komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie Wytycznych Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych w sprawie usług o niskiej wartości dodanej świadczonych wewnątrz grup kapitałowych.


Na czym polega istota usług o niskiej wartości dodanej?

W ramach Grup Kapitałowych, przedsiębiorstwa (podmioty powiązane), wykonują czynności (wytwarzają produkty, sprzedają towary, świadczą usługi wyspecjalizowane), które mają dla nich kluczowe znaczenie biznesowe. Transakcje te generują dochód tych przedsiębiorstw i stanowią trzon ich działalności. Obok podstawowej działalności przedsiębiorstwa, mają miejsce również transakcje wspierające, o charakterze pomocniczym, rutynowym, które nie mają wpływu na generowanie dochodu. Usługi te często są scentralizowane tzn. świadczone przez jedno przedsiębiorstwo z Grupy Kapitałowej, które zostało stworzone właśnie w tym celu (usługi IT, usługi księgowe, usługi administracyjne). Usługi te charakteryzują się niskim poziomem ryzyka gospodarczego i nie mają istotnego wpływu na pozycję rynkową odbiorców tych usług.

Nowelizacja rozporządzeń w sprawie cen transferowych

W celu zmniejszenia poziomu ryzyka związanego z możliwością zakwestionowania przez organy podatkowe usług o niskiej wartości dodanej, nowelizacja rozporządzeń w sprawie cen transferowych wprowadza doregulowanie przepisów, zawierające szczególne rozwiązania dotyczące usług o niskiej wartości dodanej.

Zgodnie z zapisami nowego § 22a rozporządzeń w sprawie cen transferowych, jeżeli podmiot powiązany przedstawi organom podatkowym opis transakcji dotyczący usług o niskiej wartości dodanej, organy podatkowe dokonują w oparciu o przedstawiony opis, badania czy niezależne, racjonalnie działające podmioty zawarłby taką transakcję na warunkach, jakie ustaliły podmioty powiązane. Zgodnie z dalszymi zapisami § 22a rozporządzeń w sprawie cen transferowych, przez usługi o niskiej wartości dodanej rozumie się usługi o charakterze rutynowym, wspomagającą działalność główną usługobiorcy, ogólnie bądź łatwo dostępne, nie generujące dużej wartości dodanej dla usługodawcy lub usługobiorcy. Opis transakcji powinien obejmować w szczególności:
  1. wskazanie rodzaju świadczonej usługi wraz z uzasadnieniem zakwalifikowania usługi, jako usługi o niskiej wartości dodanej;
  2. potwierdzenie, że usługa została wykonana oraz szczegółowe wyjaśnienie dotyczące racjonalności transakcji nabycia opisywanych usług i uzyskanych korzyści;
  3. wykaz wydatków ponoszonych przez podmioty powiązane, związanych ze świadczonymi usługami, wraz z ich opisem i analizą;
  4. wykaz wydatków akcjonariusza;
  5. klucze podziału kosztów;
  6. katalog usług na żądanie;
  7. wysokość opłaty za świadczone usługi;
  8. wskazanie zastosowanej metodologii;
  9. wskazanie wysokości i sposobu kalkulacji zysku należnego za świadczone usługi wraz z uzasadnieniem.

Nowe uregulowania przewidują również, że po przedłożeniu organom podatkowym opisu transakcji, może on wzywać do przedstawienia dodatkowych wyjaśnień i dokumentów. Określony został katalog otwarty usług o niskiej wartości dodanej, stanowiący załącznik do rozporządzeń w sprawie cen transferowych (m. in. usługi informatyczne, usługi HR, usługi marketingowe, usługi prawne itp.).

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Konto usunięte / 2013-09-19 00:28:32

    temat ciekawy, ale jak ocenić opisanie w połowie września projektu nowelizacji rozporządzenia, podczas gdy zmiany te weszły w życie już w lipcu? na deser przydatny link do nieaktualnego rozporządzenia? litości odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: