eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga na złe długi: korekta VAT a nowy termin płatności

Ulga na złe długi: korekta VAT a nowy termin płatności

2013-09-19 13:24

Ulga na złe długi: korekta VAT a nowy termin płatności

Korekta VAT a nowy termin płatności © adam88xx - Fotolia.com

Uregulowana w przepisach art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług tzw. ulga na złe długi pozwala wierzycielowi odzyskać wcześniej zapłacony podatek od dostawy towarów czy świadczonych usług, za które nie otrzymał jeszcze zapłaty. Korekta ta musi jednak nastąpić w konkretnym okresie rozliczeniowym liczonym od terminu płatności.

Przeczytaj także: Ulga na złe długi w VAT do Trybunału Sprawiedliwości UE

Przypomnijmy, podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się tutaj za uprawdopodobnioną, gdy nie zostanie ona uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Aby powyższa korekta była jednak możliwa:
  1. dostawa towaru lub świadczenie usług musiały być dokonane na rzecz podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji
  2. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której korekta ma zostać ujęta:
    a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  3. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Dalsze regulacje wskazanego wyżej przepisu mówią, że omawiana korekta może nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. Wierzyciel jest przy tym obowiązany wraz z deklaracją, w której następuje korekta, zawiadomić o niej urząd skarbowy wraz z podaniem kwoty korekty oraz danych dłużnika (służy temu specjalny załącznik do deklaracji o symbolu VAT-ZD).

fot. adam88xx - Fotolia.com

Korekta VAT a nowy termin płatności

Ulga na złe długi pozwala wierzycielowi odzyskać wcześniej zapłacony podatek od dostawy towarów czy świadczonych usług, za które nie otrzymał jeszcze zapłaty. Korekta ta musi jednak nastąpić w konkretnym okresie rozliczeniowym liczonym od terminu płatności.


Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej pt. „Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług od dnia 1 stycznia 2013 r.” wskazało przy tym, kiedy dokładnie takiej korekty należy dokonać. Czytamy w niej, że „(…) Zgodnie z nowymi przepisami wierzyciel może dokonać korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną. Oznacza to, że wierzyciel dokonując korekty musi dokonać jej w konkretnej deklaracji, tj. w deklaracji za okres w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności określonego w umowie lub na fakturze.

Jeżeli wierzyciel nie skorzysta z przysługującego mu prawa do dokonania korekty w ww. terminie może dokonać stosownej korekty w terminie późniejszym, jednak musi „wrócić” do deklaracji za okres, w którym upłynął 150. dzień od umownego terminu płatności, przy czym składając korektę tej deklaracji musi spełnić wszystkie warunki uprawniające go do dokonania takiej korekty.

Należy zatem pamiętać, że prawo do skorzystania z ulgi na złe długi (czy to na „bieżąco” czy też poprzez złożenie deklaracji korygującej) wygasa po dwóch latach, licząc od końca roku, w którym została wystawiona faktura dokumentująca nieuregulowaną wierzytelność a warunki, iż wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni oraz dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji muszą być spełnione zarówno na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji bieżącej, w której podatnik dokonuje korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego jak również na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji korygującej.(…)”


Co za tym idzie, zdaniem resortu korektę można wykazać jedynie w deklaracji (bądź korekcie deklaracji) za okres, w którym następuje uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności (a więc w którym upływa 150 dni od terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze).

W rzeczywistości gospodarczej zdarza się jednak, że strony transakcji postanowią zmienić (z reguły wydłużyć) termin płatności poprzez zawarcie porozumienia w tym zakresie. Jak wtedy określić, w którym momencie następuje uprawdopodobnienie nieściągalności takiej wierzytelności i prawo do skorzystania z ulgi na złe długi? Odpowiedzi na to pytanie udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2013 r., nr ITPP1/443-68a/13/MS.

Organ podatkowy wskazał, że w przypadku zawarcia pisemnego porozumienia przed upływem terminu płatności wierzytelności o przedłużeniu tego terminu, 150-dniowy okres, po upływie którego wierzyciel może dokonać korekty w zakresie ulgi na złe długi (a dłużnik musi skorygować podatek naliczony), będzie liczony od tego nowo ustalonego terminu płatności.

Organ podatkowy w przytoczonej interpretacji wypowiadał się co do terminu dokonania korekty podatku naliczonego przez dłużnika (art. 89b ustawy o VAT), jednakże powyższe można stosować przez analogię także w stosunku do wierzyciela.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: