eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nazwy na paragonach z kas fiskalnych 2013: najpierw upomnienie?

Nazwy na paragonach z kas fiskalnych 2013: najpierw upomnienie?

2013-09-23 13:16

Nazwy na paragonach z kas fiskalnych 2013: najpierw upomnienie?

Nazwy na paragonach z kas fiskalnych 2013: najpierw upomnienie? © serq - Fotolia.com

Październik zbliża się dużymi krokami a wraz z nim nowe zasady ewidencjonowania obrotów przy użyciu kas fiskalnych. Najważniejsza z nich to jednoznaczne nazwy towarów uwidocznione na paragonach fiskalnych. Kto nowym wymogom się nie dostosuje, musi liczyć się z sankcjami karnymi ze strony organów podatkowych i skarbowych. Niemniej w początkowym okresie fiskus może jednak pogrozić palcem i informować, a nie od razu karać.

Przeczytaj także: NIP na paragonie w 2013 r. a stara kasa fiskalna

Przypomnijmy, nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących obowiązuje od początku kwietnia 2013 r. Jego §8 ust. 1 pkt 6 mówi, że paragon fiskalny winien zawierać nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Ustawodawca nie wskazał przy tym, co należy rozumieć pod pojęciem „jednoznaczna”. W związku z tym zaczęły pojawiać się twierdzenia, iż każdy towar czy usługa, który ma inną cenę, powinien na tym urządzeniu posiadać swoją indywidualną nazwę.

Powyższe potwierdzały także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 02.08.2013 r. nr IPTPP4/443-282/13-4/JM stwierdził, że „(…) Przy określaniu nazwy towaru, co do zasady, Wnioskodawczyni może wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu zasad odpłatności (cennika) za sprzedawane towary. Przy czym, nie oznacza to, że każdy towar powinien mieć odrębne kodowanie na kasie. Jak wyżej wskazano, można pogrupować towary według kategorii, jeżeli wszystkie towary z danej kategorii są w jednakowej cenie. Jeżeli wszystkie towary np. z kategorii „kiełbasa” będą w takiej samej cenie, wówczas taka nazwa tej kategorii towarów będzie dawała możliwość identyfikacji towaru, jego ceny, stawki podatku. Jeżeli jednak w danej kategorii występuje zróżnicowanie ceny np. z uwagi na producenta lub według innych kryteriów, to stosowanie ogólnej nazwy np. „kiełbasa”, nie wypełni przesłanki jednoznacznej identyfikacji towaru.(…)” (przy czym interpretacja ta nie była odosobniona).

fot. serq - Fotolia.com

Nazwy na paragonach z kas fiskalnych 2013: najpierw upomnienie?

Październik zbliża się dużymi krokami a wraz z nim nowe zasady ewidencjonowania obrotów przy użyciu kas fiskalnych. Najważniejsza z nich to jednoznaczne nazwy towarów uwidocznione na paragonach fiskalnych.


Takie stanowisko fiskusa spowodowało bolączkę wśród wielu podatników. Aby sprostać powyższym wymaganiom, część z nich musiałaby bowiem dokonać istotnych modyfikacji poprzez wprowadzenie nowych urządzeń czy wręcz systemów fiskalnych służących do tak szczegółowego ewidencjonowania sprzedaży. To dodatkowe koszty w wysokości nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Stąd też na drobniejszych przedsiębiorców padł strach, iż będą musieli zamknąć swój biznes.

W sierpniu 2013 r. pojawiło się jednak wyjaśnienie Ministerstwa Finansów, w którym zajęło ono swoje stanowisko właśnie m.in. w zakresie tego, jak szczegółowe winny być nazwy na paragonach z kas fiskalnych. Resort podkreślił, iż podatnik powinien użyć oznaczenia nazw towarów i usług do oferowanego asortymentu tak, aby do użytej nazwy towaru i usługi możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatku i aby użyta nazwa była zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem i usługą. Nie jest przy tym możliwe stosowanie grup towarów. Co za tym idzie, zamiast posługiwać się takimi określeniami jak warzywa/owoce, pieczywo, nabiał itp., podatnik winien stosować nazwy poszczególnych towarów w postaci pomidorów, jabłek (dla warzyw i owoców), chleba, bułek (w przypadku pieczywa), mleka, sera żółtego, sera białego (przy nabiale) itp.

Sposób „jednoznacznego” identyfikowania towarów i usług jest przy tym ściśle związany z asortymentem towarów i usług, jakie podatnik oferuje. Niemniej podatnik dokonujący sprzedaży jednej czy też kilku odmian danego towaru, np. pomidorów, może zaprogramować w kasie fiskalnej dla nich jedną nazwę np. „pomidor”. Jedna nazwa takich towarów jest możliwa także wówczas, gdy są one oferowane po różnej cenie, z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie towary czy usługi objęte różnymi stawkami VAT. Przykładem mogą tutaj być pomidory suszone opodatkowane 8% stawką tego podatku czy pomidory na gałązce z 5% VAT-em. Podobnie jest w przypadku chleba o przedłużonej trwałości, objętego 8% stawką podatku VAT, oraz chleba z terminem przydatności do spożycia nie dłuższym niż 14 dni objętego 5% stawką tego podatku.

Na tym jednak nie koniec. Resort finansów uwzględniając sygnały, że część podatników, którzy powinni dostosować prowadzenie ewidencji przy pomocy kasy fiskalnej do nowych zasad jeszcze tego nie zrobiło, w piśmie z dnia 9 sierpnia 2013 r. wystosowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych i Urzędów Kontroli Skarbowej (w którym to także były zawarte wyjaśnienia w zakresie jednoznacznych nazw towarów i usług znajdujących się na paragonach fiskalnych) wskazał, aby w początkowym okresie, w przypadku stwierdzenia, że podatnicy stosują nadal „stare” zasady dotyczące nazw towarów i usług na paragonach niezapewniających jednoznacznej identyfikacji towarów i usług, ale praktyka ta nie doprowadziła do narażenia podatku na uszczuplenie, ograniczyć działania podległych im organów przede wszystkim do wskazywania podatnikom na konieczność zapewnienia stosowania nowych zasad w zakresie nazw towarów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: