eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Za zaliczkę na podatek dochodowy pracownika odpowiada pracodawca

Za zaliczkę na podatek dochodowy pracownika odpowiada pracodawca

2013-10-07 12:41

Za zaliczkę na podatek dochodowy pracownika odpowiada pracodawca

Za zaliczkę na podatek dochodowy pracownika odpowiada pracodawca © irontrybex - Fotolia.com

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą pamiętać o dopełnianiu szeregu spoczywających na nich obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek zapłaty podatku pobranego od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom.

Przeczytaj także: Zapłata podatku przez pracownika a obowiązki płatnika

Zgodnie z art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku, i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń powinien zatem spełniać pracodawca - przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Jest on zobowiązany do obliczenia, pobrania i wpłacenia w terminie przewidzianym w ustawie zaliczek na podatek dochodowy do US.

Pracodawcy będący płatnikami ponoszą zgodnie z art. 30 Ordynacji podatkowej odpowiedzialność zarówno za podatek niepobrany jak i ten pobrany a niewpłacony. Co więcej, płatnik odpowiada za powyższe należności całym swoim majątkiem. Przepisy art. 30 nie mają jednak zastosowania w sytuacji gdy podatek nie został pobrany z nie winy płatnika, ale z winy samego podatnika. W takiej sytuacji organ podatkowy wydaje decyzję o odpowiedzialności podatnika.

Zgodnie z powyższym pracodawcy odpowiadają całym majątkiem za zaliczki, które nie zostały pobrane, a także za te, które zostały pobrane, ale nie odprowadzone do US. Co więcej, nie pobranie, bądź nie wpłacenie pobranych zaliczek na rzecz właściwego organu podatkowego jest czynem zabronionym i wiąże się z odpowiedzialnością karną skarbową.

fot. irontrybex - Fotolia.com

Za zaliczkę na podatek dochodowy pracownika odpowiada pracodawca

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników muszą pamiętać o dopełnianiu szeregu spoczywających na nich obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek zapłaty podatku pobranego od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom.


Jak wynika z przepisów art. 77 ustawy z dnia 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Jeśli kwota niewpłaconego podatku nie przekracza 320 tys. zł, płatnikowi grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych. Jeśli natomiast kwota niewpłaconego podatku nie przekracza ustawowego progu - ustalonego na rok 2013 na poziomie 8 tys. zł, sprawca czynu zabronionego podlega jedynie karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Co ważne, powyższych kar można uniknąć, jeżeli przed wszczęciem postępowania pracodawca wpłaci w całości pobrany podatek na rzecz właściwego organu.

Nieco mniejszych kar może się spodziewać przedsiębiorca, który wspomnianych zaliczek na podatek dochodowy nie pobiera wcale, bądź pobiera je w wysokości niższej niż należna. O ile kara grzywny może opiewać na tę samą wysokość, o tyle w skrajnych przypadkach, płatnikowi takiemu grożą nie 3, a 2 lata więzienia.

Podsumowując płatnik ponosi odpowiedzialność nie tylko wtedy kiedy nie pobierze zaliczki na podatek, bądź pobierze ją ale nie wpłaci na rzecz właściwego organu, ale także wtedy kiedy pobierze podatek w niewłaściwej - niższej niż należna wysokości.

Niewypełnienie, bądź niewłaściwe wypełnienie swoich obowiązków jako płatnika zaliczek na podatek dochodowy pobieranych z wynagrodzeń pracowników niesie ze sobą wiele negatywnych i dotkliwych skutków począwszy od kar grzywny, a na groźbie pozbawienia wolności skończywszy. Warto zatem pamiętać o odpowiedzialności ciążącej na pracodawcach w związku z pełnieniem funkcji płatnika oraz o konsekwencjach niewywiązania się z nich. Skutki zaniechań w tej kwestii mogą okazać się bowiem bardzo kosztowne.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: