eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiGrupypl.soc.prawo.podatki › wypłata z polisy na życie - a podatek od spadków
Ilość wypowiedzi w tym wątku: 5

  • 1. Data: 2008-02-28 11:58:27
    Temat: wypłata z polisy na życie - a podatek od spadków
    Od: "pwr2002" <p...@p...onet.pl>

    Czy ktoś się orientuje, czy wypłata z polisy na życie rodzica podlega podatkowi
    od spadków i darowizn?

    W ustawie jest podany limit kwoty wolnej od podatków: 9637.
    Kwota wypłaty z polisy była znacznie niższa, niż ww. limit, ale czy trzeba ją
    zgłosić do US, aby skorzystać ze zwolnienia?


    --
    Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl


  • 2. Data: 2008-02-29 07:27:31
    Temat: Re: wypłata z polisy na życie - a podatek od spadków
    Od: Gotfryd Smolik news <s...@s...com.pl>

    On Thu, 28 Feb 2008, pwr2002 wrote:

    > Czy ktoś się orientuje, czy wypłata z polisy na życie rodzica podlega podatkowi
    > od spadków i darowizn?
    >
    > W ustawie jest podany limit kwoty wolnej od podatków: 9637.

    Ja mam inne pytanie: czy wypłata takiej polisy jest spadkiem?
    Idzie mi o to, że polisy zazwyczaj zawierają "wskazanie osoby
    uprawnionej" w treści umowy, więc prawo otrzymania wypłaty powstaje
    w momencie zawarcia umowy, a nie jej realizacji. Ale może za bardzo
    zaplątuję ;)

    > Kwota wypłaty z polisy była znacznie niższa, niż ww. limit, ale czy trzeba ją
    > zgłosić do US, aby skorzystać ze zwolnienia?

    Popatrz (fixed font, czyli Courier a nie semifixed Arial):
    http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Ustawa-o-podatku-o
    d-spadkow-i-darowizn-1_2_33.html
    +++
    Art. 9
    1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własnoœci
    ^^^^^^^
    ^^^^^^^
    rzeczy i praw majštkowych o czystej wartoœci przekraczajšcej:
    1) 9.637 zł - jeżeli nabywcš jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej,
    2) 7.276 zł - jeżeli nabywcš jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej,
    3) 4.902 zł - jeżeli nabywcš jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.
    ---

    Z tego wniosek, że kwoty niższe opodatkowaniu *nie podlegają* (NIE
    SĄ ZWOLNIONE, lecz *w ogóle nie podlegają*, tak jakby ich nie było),
    co implikuje resztę: jak nie podlega, to i obowiązku podatkowego
    nie ma, a jak nie ma, to nie ma co zgłaszać.
    Jakby taka kwota *podlegała* ale była *zwolniona* (tak jak jest
    przy spadkach i darowiznach przekraczających limit), to co innego :)

    pzdr, Gotfryd


  • 3. Data: 2008-02-29 11:39:39
    Temat: Re: wypłata z polisy na życie - a podatek od spadków
    Od: p...@p...onet.pl

    Masz rację, potem znalazłem w kilku miejsach, że polisy na życie zwolnione są
    z podatku od spadków i darowizn.

    --
    Wysłano z serwisu OnetNiusy: http://niusy.onet.pl


  • 4. Data: 2008-02-29 18:58:37
    Temat: Re: wypłata z polisy na życie - a podatek od spadków
    Od: "SDD" <s...@t...pl>


    Użytkownik <p...@p...onet.pl> napisał w wiadomości
    news:1a4f.0000004a.47c7eefa@newsgate.onet.pl...
    > Masz rację, potem znalazłem w kilku miejsach, że polisy na życie
    > zwolnione są
    > z podatku od spadków i darowizn.

    No - jesli rzeczywiscie sa zwolnione, to raczej nie ma racji :)
    Gotfryd twierdzil, ze nie podlegaja.

    Pozdrawiam
    SDD



  • 5. Data: 2008-02-29 19:48:48
    Temat: Re: wypłata z polisy na życie - a podatek od spadków
    Od: Gotfryd Smolik news <s...@s...com.pl>

    On Fri, 29 Feb 2008, SDD wrote:

    > No - jesli rzeczywiscie sa zwolnione, to raczej nie ma racji :)
    > Gotfryd twierdzil, ze nie podlegaja.

    Nie twierdził, tylko pytał, bo konstrukcja prawna mu się podejrzana
    wydała!
    A swoją drogą: może ktoś wskazać PRZEPIS? Będzie ostateczna jasność ;)

    pzdr, Gotfryd

strony : [ 1 ]



Szukaj w grupach

Szukaj w grupach

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.