eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Prywatny samochód osobowy w firmie: odliczenie VAT

Prywatny samochód osobowy w firmie: odliczenie VAT

2014-07-03 13:22

Prywatny samochód osobowy w firmie: odliczenie VAT

Prywatny samochód osobowy w firmie © Africa Studio - Fotolia.com

Wykorzystywanie w firmie prywatnego składnika majątku nie jest niczym niezwykłym. Często jest to samochód osobowy. Oczywiście używanie prywatnego auta w firmie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych wydatków, np. na zakup paliwa, olejów, części zamiennych jak też usług remontowych czy konserwacyjnych. Wydatki takie z jednej strony mogą stać się kosztem uzyskania przychodu, z drugiej zaś można od nich odliczyć VAT, ale w ograniczonym zakresie.

Przeczytaj także: Pełne odliczenie VAT od osobowego samochodu demonstracyjnego

Przypomnijmy, na potrzeby podatku dochodowego, aby zaliczać w ciężar kosztów wydatki związane z użytkowaniem samochodu osobowego niestanowiącego majątku firmy, podatnik jest obowiązany z jednej strony do prowadzenia ewidencji przebiegu takiego pojazdu i ustalania limitu tzw. kilometrówki (a więc iloczynu liczby przejechanych kilometrów i określonej stawki za 1 km przebiegu takiego pojazdu), z drugiej zaś do sporządzania zestawienia wydatków na ten pojazd ponoszonych.

Inaczej jest w podatku od towarów i usług. Do końca marca 2014 r. w zasadzie nie było żadnych limitów w zakresie odliczania VAT od wydatków związanych z użytkowaniem takich pojazdów (za wyjątkiem paliw służących do napędu samochodów osobowych), o ile tylko zakupy takie służyły działalności opodatkowanej podatnika.

Niestety sytuacja ta się zmieniła z początkiem kwietnia 2014 r. i - jak nietrudno się domyślić – na gorsze dla podatników. Otóż jeżeli obecnie dany samochód osobowy ma być wykorzystywany zarówno do celów firmowych jak i prywatnych (a więc tzw. celów mieszanych), podatnicy mogą odliczyć VAT naliczony w wysokości 50% kwoty podatku wykazanej na fakturze dokumentującej dany wydatek. Wyjątkiem oczywiście jest zakup paliwa służący do napędu takiego pojazdu – tutaj, podobnie zresztą jak i wcześniej, VAT-u w ogóle odliczyć nie można.

Warto także wiedzieć, że z punktu widzenia tego podatku, nie ma znaczenia, czy dany samochód stanowi środek trwały firmy czy też należy do majątku prywatnego przedsiębiorcy (co z kolei jest bardzo istotne z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Prywatny samochód osobowy w firmie

Używanie prywatnego auta w firmie wiąże się z ponoszeniem dodatkowych wydatków, np. na zakup paliwa, olejów, części zamiennych jak też usług remontowych czy konserwacyjnych. Wydatki takie z jednej strony mogą stać się kosztem uzyskania przychodu, z drugiej zaś można od nich odliczyć VAT, ale w ograniczonym zakresie.


Ograniczenie w odliczeniu VAT od wydatków związanych z eksploatacją danego samochodu osobowego do wysokości 50% tego podatku określonego w fakturach zakupu wynika wprost z ustawy o VAT (art. 86a). Ograniczenie to nie wyraża przy tym rzeczywistego używania pojazdu do celów firmowych. Wartość tę przyjął ustawodawca szacunkowo i ma ono charakter uproszczony. W tej wysokości zatem VAT odliczy zarówno ten przedsiębiorca, który używa w firmie samochód osobowy w 40% jak i ten, który używa go w 90%.

Co ważne, na potrzeby podatku od towarów i usług znaczenia nie ma także to, czy wydatki na samochód przekraczają wartość prowadzonej dla podatku dochodowego kilometrówki, czy też są od wyznaczonego nią limitu dużo niższe.

Jeżeli dany samochód służy zarówno celom firmowych jak i prywatnym, ograniczone odliczenie VAT obejmuje wszelkie wydatki ponoszone w związku z eksploatacją tego pojazdu (za wyjątkiem paliwa, gdzie prawa do odliczenia nie ma tutaj w ogóle). Będzie to zatem nie tylko zakup części zamiennych, wymiany płynów, oleju, usługi remontowe czy konserwacyjne, ale także myjnia, parking czy autostrada. Ponadto wskazanym ograniczeniem będzie objęty także zakup innych części montowanych w samochodzie, w postaci chociażby bagażnika dachowego, a także zakup części składowych pojazdu.

Warto wiedzieć
Ustawodawca zezwala na pełne odliczenie VAT od zakupów związanych z samochodami osobowymi, jednakże tylko w sytuacji, gdy pojazdy te służą jedynie działalności gospodarczej podatnika (co winno zostać w odpowiedni sposób dowiedzione).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: