eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zagospodarowanie terenu w wartości początkowej środka trwałego?

Zagospodarowanie terenu w wartości początkowej środka trwałego?

2014-12-04 13:53

Zagospodarowanie terenu w wartości początkowej środka trwałego?

Trawnik © Mariusz Blach - Fotolia.com

Wydatki na zagospodarowanie terenów zielonych wokół nowo wybudowanego budynku, w postaci założenia trawników, nasadzenia roślin czy krzewów, nie są z budową takiego środka trwałego związane, w związku z czym nie zwiększają jego wartości początkowej i mogą być odniesione bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 17.09.2014 r. nr IPTPB3/423-193/14-6/GG.

Przeczytaj także: Wydatki na wystrój firmy w kosztach podatkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka buduje budynek administracyjnymi. Inwestycji tej towarzyszą prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych wokół budowanego budynku. Powstają trawniki, ma miejsce nasadzanie roślin i krzewów, itp. Koszty tych prac są stosunkowo wysokie, niemniej nasadzane rośliny są powszechnie u nas spotykane. W celu zagospodarowania terenu konieczne było jego czyszczenie z gruzów i śmieci wraz z ich wywozem, przeprowadzenie demontażu płyt drogowych, budowy systemu nawadniającego, usunięcia pni drzew.
Sam budynek w dalszym ciągu jest jeszcze w budowie, nie został zaliczony do środków trwałych . Zadano pytanie, czy wydatki na zagospodarowanie terenów zielonych spółka może zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851, z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

fot. Mariusz Blach - Fotolia.com

Trawnik

Wydatki na zagospodarowanie terenów zielonych wokół nowo wybudowanego budynku, w postaci założenia trawników, nasadzenia roślin czy krzewów, nie są z budową takiego środka trwałego związane, w związku z czym nie zwiększają jego wartości początkowej i mogą być odniesione bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.


Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami lub służą zachowaniu bądź zabezpieczeniu źródła przychodów. Kosztami będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w tym celu, nawet wówczas gdy z obiektywnych powodów przychód nie zostanie osiągnięty.

Zatem, do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik, zaliczając dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów, winien wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub że wydatek ten jest związany z konkretnym przedsięwzięciem gospodarczym.

Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, pomimo ich związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą zawarty został w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy jednak pamiętać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszelkie pozostałe koszty, które nie są zamieszczone w art. 16 ww. ustawy, zostaną ex lege uznane za koszty uzyskania przychodów.

W świetle powyższego, aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
1. został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
2. jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
3. pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
4. poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
5. został właściwie udokumentowany,
6. nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo -skutkowym z osiąganymi przychodami.

Właściwa i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:
1. przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz
2. potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu. (…)

W przedmiotowej sprawie należy w pierwszej kolejności ocenić, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę, związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku administracyjnego należy zaliczyć do wartości początkowej wytworzonego środka trwałego. Wydatków „na inwestycję” nie uznaje się bowiem bezpośrednio za koszty uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: