eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wypełnienie zeznania podatkowego PIT 2014: uwaga na błędy!

Wypełnienie zeznania podatkowego PIT 2014: uwaga na błędy!

2015-01-14 13:39

Wypełnienie zeznania podatkowego PIT 2014: uwaga na błędy!

Jakie trudności można napotkać przy wypełnianiu rocznego PIT-a? © meartur - Fotolia.com

Sezon PIT-ów za rok 2014 już się rozpoczął. Gro osób decyduje się na ich samodzielne wypełnienie. W Internecie dostępne są darmowe aplikacje umożliwiające wypełnienie odpowiednich formularzy jak i ich przesłanie do urzędu skarbowego. Kreatory programów w zasadzie prowadzą "za rękę" podczas wpisywania danych. Dlatego też sporządzenie PIT-a nie wydaje się być rzeczą trudną. Nie zawsze jednak unikamy błędów.

Przeczytaj także: Dochód małoletniego dziecka nie zawsze rozliczany w PIT rodziców

Skąd zatem pomyłki, skoro wszystko wydaje się być proste? Część podatników wypełnia PIT-y „z pamięci” tak samo jak w latach poprzednich. Ponadto zmieniające się skomplikowane przepisy także nie upraszczają wskazanego wyżej zadania. Nierzadko można je interpretować na różne sposoby. To powoduje, że niektóre szczegóły po prostu nam uciekają, a nie można zapominać, że wystąpienie chociażby jednej negatywnej przesłanki skutkuje utratą prawa do określonych preferencji podatkowych. Dlatego też, o ile w przypadkach klasycznych wypełnienie rocznego PIT-a faktycznie nie nastręcza problemów, tak przy nietypowych sytuacjach warto skorzystać z pomocy fachowca.

A jakie trudności można napotkać przy wypełnianiu rocznego PIT-a?

Pierwszy to oczywiście wybór właściwego formularza podatkowego. O ile sytuacjach jest prosta przy ryczałcie czy podatku liniowym, tak przy dochodach opodatkowanych skalą podatkową nie wszystko jest oczywiste. Tutaj należy przede wszystkim pamiętać, że jeżeli właściwym do wypełnienia okaże się PIT-36 (z uwagi chociażby na jedne z wykazywanych dochodów), to ujmowane są na nim wszystkie dochody w ten sposób opodatkowane. Nie można przykładowo wypełnić tego formularza w zakresie przychodów z najmu opodatkowanych skalą, zaś przychody z pracy rozliczyć na PIT-37.

fot. meartur - Fotolia.com

Jakie trudności można napotkać przy wypełnianiu rocznego PIT-a?

Pierwszy to oczywiście wybór właściwego formularza podatkowego. Nietrudno także o pomyłki przy korzystaniu z ulg i odliczeń podatkowych, w tym z tych najpopularniejszych jak ulga na dzieci, rehabilitacyjna czy na Internet.


Wybór sposobu rozliczenia w przypadku małżonków również może powodować problemy. Wspólne opodatkowanie możliwe jest bowiem jedynie wówczas, gdy:
  • podatnicy w związku małżeńskim pozostają przez cały rok podatkowy, jak też musi u nich występować wspólność majątkowa (wyjątek tutaj występuje jedynie w przypadku śmierci jednego z małżonków)
  • do żadnego z nich nie mogą mieć zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (czyli ryczałtu ewidencjonowanego – za wyjątkiem przychodów z tzw. prywatnego najmu, bądź karty podatkowej), podatku liniowego czy ustawy o podatku tonażowym,
  • małżonkowie złożyli w tym zakresie stosowny wniosek w terminie przewidzianym dla złożenia zeznania podatkowego

Co za tym idzie, przykładowo ślub 10 stycznia 2014 r. wyklucza wspólne rozliczenie małżonków. Warto także pamiętać, że małżeństwo musi trwać także na dzień złożenia zeznania podatkowego (za wyjątkiem śmierci jednego z małżonków). Co do opodatkowania ryczałtem czy podatkiem liniowym natomiast prawa do wspólnego PIT-a małżonkowie nie mają nawet wówczas, gdy firma nie przyniosła żadnego przychodu bądź dochodu, czy wręcz była przez cały rok podatkowy zawieszona. Jeżeli bowiem tylko firma istniała, zaś podatnik wybrał takie, a nie inne jej opodatkowanie – wskazane wyżej przepisy mają do niego zastosowanie nawet gdy nie było czego opodatkować.
Fakt zawieszenia działalności gospodarczej przez cały rok 2014, dla której zostało wybrane opodatkowanie kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym czy podatkiem liniowym, nie powoduje, że małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć.

Nietrudno także o pomyłki przy korzystaniu z ulg i odliczeń podatkowych, w tym z tych najpopularniejszych jak ulga na dzieci, rehabilitacyjna czy na Internet.

I tak w przypadku tej ostatniej warto pamiętać, że obecnie można z niej korzystać tylko przez dwa kolejno po sobie następujące lata podatkowe. Tym samym prawo do niej mają tylko ci, którzy wykazują ją po raz pierwszy w PIT za rok 2014, bądź odliczyli ją wcześniej jedynie w roku 2013.
Jeżeli natomiast podatnik korzystał z tej ulgi także w latach (bądź roku) wcześniejszych – i to nawet wówczas, gdy w jej ramach uwzględniono tylko jeden rachunek – obecnie odliczenie nie przysługuje.
W zeznaniu podatkowym 2014 prawa do ulgi internetowej nie mają podatnicy, którzy rozliczali ją w swoim PIT przed rokiem 2013.

Stosunkowo szeroki zakres ulgi rehabilitacyjnej nie oznacza natomiast, że w jej ramach odliczyć można wszystko, co wiąże się z leczeniem czy niepełnosprawnością i że każdy ma do niej prawo. Aby bowiem z jej dobrodziejstw skorzystać w pierwszej kolejności trzeba być osobą niepełnosprawną (przy niektórych odliczeniach wymagany jest wręcz określony stopień niepełnosprawności) bądź podatnikiem mającym na utrzymaniu taką osobę (gdy dochód tej ostatniej w myśl przepisów podatkowych nie przekroczy określonego limitu).

I tak np. w zakresie bardzo popularnego odliczania wydatków związanych wykorzystywaniem samochodu w celu dojazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne należy pamiętać, że ulga ma zastosowanie jedynie w stosunku do samochodów osobowych. Pojazd taki musi przy tym stanowić własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej (bądź podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę, który z odliczenia korzysta) i być w taki sposób wykorzystywany. Co za tym idzie, z ulgi nie skorzysta podatnik, który samochód nabył przykładowo w grudniu 2014 r., gdy zabiegi rehabilitacyjne odbywały się latem tego roku.
„Odliczenie samochodu” jest ryczałtowe, niemniej winno odpowiadać wydatkom faktycznie poniesionym. Trudno zatem będzie bronić pełnej wartości odliczenia w przypadku, gdy odbył się jeden zabieg rehabilitacyjny w jednostce znajdującej się kilka kilometrów od miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: