eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przesyłki kurierskie w VAT: sprzedaż towaru w dacie wydania kurierowi

Przesyłki kurierskie w VAT: sprzedaż towaru w dacie wydania kurierowi

2015-07-20 13:19

Przesyłki kurierskie w VAT:  sprzedaż towaru w dacie wydania kurierowi

Kurier © Kadmy - Fotolia.com

Kiedy rozliczyć VAT od sprzedanego towaru dostarczonego za pośrednictwem kuriera czy poczty? Jeżeli to przewoźnik w chwili wydania mu towaru bierze za niego odpowiedzialność - w dacie takiego wydania - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 03.07.2015 r. nr IPTPP3/4512-76/15-5/OS.

Przeczytaj także: Na fakturze korygującej daty i numery dokumentów korygowanych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca sprzedaje swoje towary innym firmom. Towary często są dostarczane odbiorcom za pomocą firm spedycyjnych i poczty. Kurier odbiera towar w siedzibie firmy i od tego momentu przechodzi na niego ryzyko przypadkowej utraty rzeczy. Umowy z klientami, jak też regulaminy wewnętrzne, nie zawierają klauzuli precyzujących moment dokonania dostawy.

Wnioskodawca doprecyzował, że klient może odebrać towar osobiście z jego magazynu bądź zamówić odbiór za pośrednictwem firmy przewozowej bądź poczty. W przypadku utraty towaru przez spedytora, stroną postępowania odszkodowawczego jest wnioskodawca. On też zawiera umowę z przewoźnikiem jak i zleca usługę oraz za nią płaci. Następnie jednak koszt kuriera przenoszony jest na nabywcę.

Za zamówione towary klienci płacą przy odbiorze paczki od kuriera tudzież przelewają pieniądze na konto bankowe wnioskodawcy. Zawsze jednak płatność następuje po otrzymaniu przesyłki. Zamówiony przez klientów towar wraz z fakturą przekazywany jest kurierowi na końcu miesiąca, zaś do samych zainteresowanych trafia na początku miesiąca następnego. Wnioskodawca zadał pytanie, jak w takim przypadku określić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…). Przy czym towarami – stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy – są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

fot. Kadmy - Fotolia.com

Kurier

Kiedy rozliczyć VAT od sprzedanego towaru dostarczonego za pośrednictwem kuriera czy poczty? Jeżeli to przewoźnik w chwili wydania mu towaru bierze za niego odpowiedzialność - w dacie takiego wydania.


Przez sprzedaż z kolei rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - art. 2 pkt 22 ustawy.

Wskazać w tym miejscu również należy, że w związku ze zmianami do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzonymi ustawą z 7 grudnia 2012 r., o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2013, poz. 35), które obowiązują od dnia 1 stycznia 2014 r., w zakresie obowiązku podatkowego zastosowanie znajdzie art. 19a ustawy.

Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W odniesieniu do przyjmowanych częściowo usług, usługę uznaje się również za wykonaną, w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę - art. 19a ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 19a ust. 3 ustawy, usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: