eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Hala magazynowa w leasingu operacyjnym: trwały związek z gruntem

Hala magazynowa w leasingu operacyjnym: trwały związek z gruntem

2015-12-24 08:39

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: umowa leasingu musi spełniać warunki


Zgodnie zaś z art. 23b ust. 2 ww. ustawy, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:
1. art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, z późn. zm.),
2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484 i Nr 101, poz. 1178)
- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Natomiast w myśl art. 23b ust. 3 ww. ustawy, w przypadku finansującego będącego spółką niebędącą osobą prawną ograniczenia, o których mowa w ust. 2, dotyczą także wspólników tych spółek.

Z powyższych przepisów wynika, że jednym z warunków uznania zawartej umowy za umowę, o której mowa w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest, by była zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości.

W niniejszej sprawie przedmiotem umowy leasingu jest „rozbieralna” hala magazynowa montowana na fundamencie betonowym. Hala nie jest trwale związana z gruntem, możliwy jest jej demontaż w innym miejscu. Umowa została zawarta na okres 5 lat.

Oceny wymaga zatem, czy przedmiotowa hala stanowi nieruchomość, czy jest to rzecz ruchoma.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji nieruchomości, zatem w tym miejscu należy wskazać na przepis art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl art. 47 Kodeksu część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu.

Mając na uwadze zaprezentowany opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że przedmiotowa hala magazynowa nie spełnia definicji nieruchomości. Za trwale związany z gruntem obiekt można bowiem uznać tylko taki, który spełnia dwa warunki: nie można go od gruntu oderwać bez jego uszkodzenia, nie jest obiektem wzniesionym do tzw. przemijającego użytku. Przedmiotowa hala magazynowa stanowi więc rzecz ruchomą. W takiej sytuacji, aby uznać, że zawarta umowa dotycząca tej hali jest umową leasingu, o której mowa w art. 23b powinna być ona zawarta na czas nie krótszy niż 40 % normatywnego okresu amortyzacji, tj. na 16 lat.

Stwierdzić zatem należy, że w sytuacji opisanej we wniosku zawarta przez Spółkę, w której Wnioskodawca jest wspólnikiem, umowa nie spełnia warunków, o którym mowa w art. 23b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 23l ww. ustawy stanowi, iż do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych w art. 23b ust. 1 pkt 3 lub art. 23f ust. 1, lub art. 23i ust. 1, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 11, art. 22 i art. 23, dla umów najmu i dzierżawy.

W konsekwencji, należności wynikające z opisanej we wniosku umowy dotyczącej korzystania z hali magazynowej mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jeżeli spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Reasumując, w sytuacji opisanej we wniosku umowa zawarta przez Spółkę jawną, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, nie będzie spełniała warunków do uznania jej za umowę leasingu, o której mowa w art. 23b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do kosztów uzyskania przychodów związanych z korzystaniem z hali magazynowej, o której mowa we wniosku, będą miały zastosowanie przepisy art. 23l i art. 22 ust. 1 ustawy.(...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • leasing czy zakup

    milord / 2017-04-03 11:19:13

    bardzo fajny artykuł, korzystam z takich rozwiązań od kilunastu lat i osobiście uważam, że leasing ma sens, ale tylko, jeśli jest drogą do własności. przykładowo zakup dwóch hal protan elmark to była dla mnie inwestycja, z której efektywnie korzystam od ponad 4 lat. wcześniej decydowałem się na leasing albo wynajem w przypadku sezonowego zapotrzebowania. średnio na zakupie oszczędzam ok 20%, a mam również możliwość sprzedania hal, gdy będą już za małe. warunkiem jest oczywiście zakup hal dobrej jakości, które będą odporne na wieloletnie działanie deszczu, śniegu itd. ale to chyba oczywiste ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: