eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy wynajem mieszkania dla firmy zwolniony z VAT

Kiedy wynajem mieszkania dla firmy zwolniony z VAT

2016-03-09 12:34

Kiedy wynajem mieszkania dla firmy zwolniony z VAT

Najem lokali mieszkalnych ©  gosphotodesign - Fotolia.com

Często zdarza się, że przedsiębiorcy (podmioty gospodarcze) udostępniają swoim pracownikom lokale mieszkalne. Zazwyczaj sytuacja taka ma miejsce, gdy pracownik tylko czasowo ma wykonywać swoje zadania w określonym miejscu. Niekiedy udostępnienie mieszkania ma być jednym z czynników zachęcających pracownika do podjęcia zatrudnienia u przedsiębiorcy. W takim wypadku pojawia się pytanie jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować w ramach umowy najmu lokalu mieszkalnego, której stroną jest przedsiębiorca, a najmowane lokale przeznaczone są na cele mieszkaniowe jego pracowników.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT od najmu, gdy najemca remontuje lokal

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Powyższy przepis ustanawia zwolnienie z VAT w stosunku do najmu lokali mieszkalnych, jeżeli najem ten służyć ma wyłącznie celom mieszkaniowym najemcy. Zwolnienie to nie powoduje większych trudności interpretacyjnych w odniesieniu do najemców będących osobami fizycznymi, najmujących lokale mieszkalne na własne potrzeby. W ich przypadku nie ma problemu z wykazaniem, iż lokal ten będzie służył ich celom mieszkaniowym.

Wątpliwości pojawiają się natomiast w odniesieniu do przedsiębiorców najmujących lokale mieszkalne, które następnie udostępniane są pracownikom. Niektórzy wskazują, że najemca, jakim jest przedsiębiorca, nie może wykazać celu mieszkaniowego najmu i tym samym, że w takim przypadku nie znajdzie zastosowania zwolnienie (stanowisko takie zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 18.06.2014 r., znak: IPPP1/443-323/14-2/JL).

fot. gosphotodesign - Fotolia.com

Najem lokali mieszkalnych

Należy uznać, iż przedsiębiorca wynajmujący lokale mieszkalne, które następnie udostępnia swoim pracownikom w celach mieszkaniowych może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Należy jednak podkreślić, że zwolnienie przewidziane w wyżej wymienionym przepisie stawia warunki jedynie w odniesieniu do przedmiotu najmu oraz określa cele jakimi ten najem ma się charakteryzować. Nie ustanawia natomiast żadnych warunków dotyczących strony podmiotowej (tj. przede wszystkim tego kto musi być najemcą).
Tym samym argument, iż najemca jakim jest przedsiębiorca nie może wykazać mieszkaniowego celu najmu należy uznać za chybiony.

W świetle omawianego przepisu można wymienić trzy istotne wymogi, od których uzależnia się zastosowanie ww. zwolnienia:
  • świadczenie usługi musi odbywać się na własny rachunek,
  • przedmiotem najmu powinny być nieruchomości mające charakter mieszkalny,
  • musi zaistnieć mieszkaniowy cel najmu lub dzierżawy.

Pierwszy z warunków odnosi się wyłącznie do wynajmującego, drugi do przedmiotu najmu, a ostatni określa celu najmu.

Należy uznać, iż przedsiębiorca wynajmujący lokale mieszkalne, które następnie udostępnia swoim pracownikom w celach mieszkaniowych spełni wszystkie z warunków określonych w powyższym przepisie.

Cel mieszkaniowy zaistnieje poprzez odpowiednie wykorzystanie lokali przez pracowników. Tym samym tego rodzaju najem może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (stanowisko takie potwierdzają także organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29.04.2015 r., znak: IPPP1/4512-144/15-2/JL, czy też Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19.08.2014 r., znak: ITPP1/443-561/14/JP).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: