eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ocieplenie domu z ulga termomodernizacyjną

Ocieplenie domu z ulga termomodernizacyjną

2020-02-18 12:36

Przeczytaj także: Przebudowa budynku mieszkalnego wyklucza ulgę termomodernizacyjną


Zgodnie z art. 26h ust. 8 ww. ustawy, podatnik, który po roku, w którym dokonał odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot. W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie, o którym mowa w ust. 1, podatnik dolicza kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin (art. 26h ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Reasumując, podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. W ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu podlegają wydatki m.in. na materiały budowlane, wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzących w skład systemu dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przez wilgocią, oraz związane z tym usługi budowlane. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych jednoznacznie określa, że wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. (…)

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa, przyjmując za Wnioskodawczynią, że wykonanie docieplenia budynku oraz wykonanie elewacji stanowiło przedsięwzięcie termomodernizacyjne, stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni będzie miała możliwość odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2019 r. poniesionych wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego wykorzystane do ocieplenia budynku, tj. styropian, kleje i inne materiały oraz wydatków za wykonaną usługę ocieplenia i elewacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wysokość wydatków należy ustalić na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do posiadania dokumentów potwierdzających stan budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • pogubić się można

    Konto usunięte / 2020-05-28 00:10:37

    Pogubić się można w tych przepisach. Tak czy inaczej warto ocieplić dom styropianem i nawet jak nie otrzymamy ulgi to inwestycja sama się zwrócić po kilku latach. Ocieplony dom styropianem redukuje koszty ogrzewania o 40-50%. W datku nie tylko zapewnia ciepło, ale i chroni przed upałami i hałasem. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • pogubić się można

    Konto usunięte / 2020-05-28 00:10:50

    Komentarz edytowany 2 razy (ostatnio 2020-05-28 00:11:45)

    Pogubić się można w tych przepisach. Tak czy inaczej warto ocieplić dom styropianem i nawet jak nie otrzymamy ulgi to inwestycja sama się zwrócić po kilku latach. Ocieplony dom styropianem redukuje koszty ogrzewania o 40-50%. W datku nie tylko zapewnia ciepło, ale i chroni przed upałami i hałasem. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: