eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Tego na pewno nie wiedziałeś o uśmiechu! Doktorzy Clowni zdradzają kilka niezwykłych ciekawostek

Tego na pewno nie wiedziałeś o uśmiechu! Doktorzy Clowni zdradzają kilka niezwykłych ciekawostek

2021-04-23 08:20

Tego na pewno nie wiedziałeś o uśmiechu! Doktorzy Clowni zdradzają kilka niezwykłych ciekawostek

Tego na pewno nie wiedziałeś o uśmiechu! © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Artykuł sponsorowany

Uśmiechamy się by wyrazić szczęście i rozbawienie, by powitać przyjaciela, ale uśmiech może też być wyrazem przeprosin lub rozczarowania. To najbardziej uniwersalny język świata, który od zawsze służył porozumiewaniu się i rozrywce. Doktorzy Clowni, wolontariusze Fundacji Dr Clown, są ekspertami od uśmiechu i znają na jego temat wiele ciekawostek.
  • Uśmiech to nie tylko najbardziej uniwersalny, ale i najstarszy język. Początkowo ludzie porozumiewali się za pomocą gestów, spojrzeń, grymasów twarzy, w tym także uśmiechów.
  • W VII/VIII w. p.n.e. Likurg (według tradycji starożytnej prawodawca i twórca ustroju Sparty) zauważył, że przyjemna atmosfera wpływa dobrze na trawienie i w konsekwencji na zdrowie.
  • Starożytni Grecy kochali śmiech i humor. Uważali uśmiech za jeden z najlepszych sposób na odpędzenie trosk i myśli o przemijaniu. Hipokrates zalecał wesołość zarówno lekarzom, jak i pacjentom, a Arystoteles traktował śmiech jak ćwiczenia fizyczne.
  • W średniowieczu na królewskich dworach pojawiły się błazny. Charakteryzowali się kolorowymi strojami i specjalnym berłem z wyrzeźbioną głową na końcu. Specjalizowali się w żonglerce, muzyce, zagadkach, rozśmieszaniu dworu. Najsłynniejszym błaznem w Polsce był Stańczyk, zwany też Stasiem Gąską, znany z ostrego dowcipu, a także z… obrazu Jana Matejki.
  • Aż do XVIII wieku wędrowni kuglarze i błazny byli traktowani jako ochrona przeciwko zarazie i otaczani szacunkiem. Pracowali razem z wędrownymi „dentystami” odpowiadającymi za znieczulanie przy wyrywaniu zębów.

fot. mat. prasowe

"Terapia śmiechem" co to takiego?

Śmiech jest środkiem terapeutycznym do wzmacniania wiary w powrót do zdrowia, minimalizowania stresu i napięć związanych z chorobą i pobudzania chęci walki o zdrowie.


  • W XIX w. francuski lekarz Guillaume Duchenne jako pierwszy opisał dwa typy uśmiechu. Pierwszy z nich „Uśmiech Duchenne’a” wymaga napięcia zarówno mięśni jarzmowych, czyli tych podnoszących kąciki ust, jak i mięśni okrężnych oka, to jest tych podnoszących policzki i tworzących zmarszczki wokół oczu. Drugi rodzaj uśmiechu „Pan Am” wymaga użycia jedynie mięśni jarzmowych. Uśmiech Duchenne'a jest uważany za bardziej szczery, z racji tego, że większość ludzi nie potrafi świadomie kontrolować dobrze mięśni okrężnych oka.
  • Prawdopodobnie najstarszą księgą żartów jest anonimowy zbiór dowcipów „Philogelos” („gelo” w języku greckim oznacza „śmiech”). Znajduje się w nim 265 kawałów.
  • Jednym najsłynniejszych uśmiechów w historii ludzkości jest tajemniczy uśmiech Mona Lisy z obrazu Leondarda da Vinci. Obraz przedstawiający żonę florenckiego kupca od zawsze cieszył się wielkim zainteresowanie. Po dziś dzień zastanawiamy się czy to uśmiech zalotny, nieśmiały, a może arogancki i nieszczery?
  • Od 1987 r. gelontologia, czyli terapia śmiechem jest uznaną formą terapii, w której wykorzystuje się prozdrowotne właściwości uśmiechu.

fot. mat. prasowe

Uśmiech jest dobry dla zdrowia

Śmiech jest nie tylko najstarszym sposobem porozumiewania się, ale pomaga łagodzić napięcia i korzystanie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.


Dziś już wiemy, że śmiech jest nie tylko najstarszym sposobem porozumiewania się, ale pomaga łagodzić napięcia i korzystanie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zdrowotne właściwości śmiechu z powodzeniem wykorzystuje Fundacja Dr Clown prowadząc „terapię śmiechem” (geloterapię), której zadaniem jest rozładowanie napięć emocjonalnych i wsparcie pacjentów w szybkim powrocie do zdrowia oraz w rehabilitacji i rekonwalescencji. Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech i wspierają proces zdrowienia. Co roku wolontariusze Fundacji „Dr Clown” docierają w ten sposób do ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 100 miastach w całej Polsce.

Program „terapii śmiechem” może być realizowany przez Fundację „Dr Clown” między innymi dzięki środkom pozyskanym z 1% podatku. Wpłaty przeznaczane są na rozwój działalności oddziałów, na zakup materiałów plastycznych i akcesoriów niezbędnych do prowadzenia animacji przez Doktorów Clownów, a także na upominki dla dzieci w szpitalach.

1,5% podatku przekaż na uśmiech
Wpisz nr KRS 0000024181 w odpowiednie miejsce przy rozliczeniu PIT.


bezpłatny program PIT 2022

Przekaż 1,5% podatku Fundacji Dr Clown i spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!

Pobyt w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie dla dziecka. Szpital to brak poczucia bezpieczeństwa i tęsknota za bliskimi. To lęk przed bolesnymi zabiegami i samotność.

Ponad 600 wolontariuszy Fundacji Dr Clown odwiedza rocznie prawie 60 000 dzieci w szpitalach i placówkach specjalnych wspierając je w powrocie do zdrowia. Doktorzy Clowni pomagają dzieciom zapomnieć o chorobie i strachu przywracając uśmiech na ich buziach.

Ty również pomożesz pomóc! Wystarczy pobrać program do rozliczania PIT, który pozwoli przekazać 1,5% podatku chorym dzieciom lub skorzystać z rozliczenia PIT online.

KRS 0000024181


fot. mat. prasowe

Tego na pewno nie wiedziałeś o uśmiechu!

Uśmiech może mieć wiele znaczeń. Uśmiechamy się by wyrazić szczęście i rozbawienie, by powitać przyjaciela, ale uśmiech może też być wyrazem przeprosin lub rozczarowania.

oprac. : Fundacja Dr Clown Fundacja Dr Clown

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: