eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zbiorcze faktury za usługi transportowe w walutach obcych

Zbiorcze faktury za usługi transportowe w walutach obcych

2021-05-14 12:51

Przeczytaj także: Umowne okresy rozliczeniowe usług: kursy walut obcych w VAT


Natomiast sam fakt ustalenia z Zamawiającym miesięcznych okresów rozliczeniowych dla sprzedawanych usług transportowych nie wpływa na zmianę odrębnego charakteru poszczególnych usług (transportów), dokonywanych dla Zamawiającego – ustalenie z Zamawiającym okresu rozliczeniowego nie przesądza, że świadczone usługi mają charakter ciągły. Ponadto charakteru świadczonych przez Wnioskodawcę usług transportowych nie zmienia ta mianowicie okoliczność, że na mocy uzgodnień pomiędzy Wnioskodawcą a Zamawiającym z góry przyjęto powtarzalność usług, a w związku z tym Wnioskodawca będzie wystawiał na rzecz Zamawiającego zbiorcze faktury za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Wobec powyższego w opisie zdarzenia przyszłego przedstawionym we wniosku nie można mówić o ciągłości, ale wyłącznie o ponownym świadczeniu takiej samej usługi transportowej. Zatem do świadczonych przez Wnioskodawcę usług transportowych nie może mieć zastosowania art. 19a ust. 3 ustawy, gdyż przepis ten ma zastosowanie wyłącznie do usług o charakterze ciągłym, w związku ze świadczeniem których strony transakcji ustaliły okresy rozliczeniowe. Wnioskodawca jest więc obowiązany rozpoznawać obowiązek podatkowy w odniesieniu do świadczonych usług transportowych zgodnie z zasadą określoną w art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania poszczególnych usług transportowych.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie wątpliwości wyrażonych w zadanym pytaniu nr 1, jest nieprawidłowe.

Jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do art. 2 pkt 31 ustawy, przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

Natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 32 ustawy, przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Ww. przepis nakłada zatem na podatnika obowiązek wystawienia faktury wówczas, gdy odbiorcą czynności (dostawy towarów lub świadczenia usług) jest określony ww. podmiot.

Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy, podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3.

Stosownie do art. 106g ust. 1 ustawy, faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.

W myśl art. 106i ust. 1 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-9.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy umożliwiają wystawienie przez podatnika faktur zbiorczych. Przepis art. 106i ust. 1 ustawy obejmuje zatem także te faktury, które uwzględniają więcej niż jedną transakcję dokonaną w danym miesiącu z kontrahentem. Sam sposób wystawienia faktury zbiorczej (tj. że będzie to faktura zbiorcza dokumentująca całą sprzedaż z danego miesiąca, a nie pojedyncze faktury do każdej sprzedaży) może być przedmiotem uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Odnosząc powyższe do opisu zdarzenia przyszłego i przepisów ustawy należy stwierdzić, że czynność związana z wystawianiem faktur zbiorczych będzie stanowiła realizację postanowień umownych pomiędzy Wnioskodawcą a Zamawiającym, co do sposobu fakturowania sprzedaży prawidłowo wykonanych i zaakceptowanych przez Zamawiającego usług transportowych. Tym bardziej, że dla celów rozliczenia faktura będzie zawierała załącznik ze specyfikacją wszystkich transportów z danego okresu rozliczeniowego, które złożyły się na wartość faktury. Prawo Wnioskodawcy do wystawienia faktur zbiorczych, dotyczących usług transportowych wykonanych w danym miesiącu, na określonej trasie, do konkretnego miejsca docelowego, będzie wynikała z przepisu art. 106i ust. 1 ustawy.

Zatem Spółka będzie mogła wystawiać faktury zbiorcze w sposób przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego, przy czym należy zauważyć, że Spółka błędnie wywiodła prawo do wystawiania faktur zbiorczych z faktu, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy. Organ bowiem w zakresie zadanego pytania nr 1 uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze, oceniając całościowo, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2 należy uznać za nieprawidłowe.

Jak stanowi art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

W myśl art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Jak wskazano powyżej (dokonując oceny stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1), w przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania każdej odrębnej usługi transportowej – zgodnie z zasadą określoną w art. 19a ust. 1 ustawy. W związku z tym Wnioskodawca wystawiając na rzecz Zamawiającego zbiorcze faktury za usługi za miesięczne okresy rozliczeniowe, będzie zobowiązany do ustalenia, odrębnie dla każdego zrealizowanego zlecenia transportowego, momentu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z datą wykonania usługi. Pomocne w tym będą Wnioskodawcy załączniki ze specyfikacją wszystkich transportów z danego okresu rozliczeniowego, składające się na wartość faktury, które do każdej faktury będą dołączane.

Zatem odpowiadając na zadane pytanie nr 3, jeżeli wynagrodzenie z tytułu opisanych usług transportowych określone jest w walucie obcej, właściwym dla przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania wyrażonych w walucie obcej na złote jest średni kurs danej waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wykonania każdej odrębnej usługi, a nie jak twierdzi Wnioskodawca, na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego ustalonego zgodnie z art. 19a ust. 3 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie wątpliwości wyrażonych w zadanym pytaniu nr 3, jest nieprawidłowe. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: