eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Za niepobrane zaliczki na podatek odpowiada pracodawca

Za niepobrane zaliczki na podatek odpowiada pracodawca

2007-02-07 13:34

Za niepobrane zaliczki na podatek odpowiada pracodawca

© fot. mat. prasowe

Od 1 stycznia 2007 r. podatnik (pracownik, zleceniobiorca, wykonawca dzieła) nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika (pracodawcę, zleceniodawcę, zamawiającego) podstawy opodatkowania m.in. przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy z praw majątkowych - do wysokości zaliczki, do której pobrania obowiązany jest płatnik. W takim przypadku organ podatkowy będzie egzekwował zapłatę zaległości tylko od pracodawcy (zleceniodawcy, zamawiającego).

Przeczytaj także: Ważne zmiany w PIT-2: kwota wolna nawet u trzech pracodawców

Zmianę tę reguluje nowy art. 26a Ordynacji podatkowej, wprowadzony ustawą z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1590).

Przepis ten w praktyce zwalnia pracowników (zleceniobiorców i wykonawców dzieła) od odpowiedzialności za niepobrane przez płatnika lub zaniżone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Oznacza to, że nie ma już znaczenia, kto spowodował zaniżenie podstawy naliczania zaliczek na podatek dochodowy – za błędy w zaliczkach zawsze odpowiada pracodawca.

Uwaga!
Zatem nawet jeżeli pracownik w tym zakresie wprowadzi pracodawcę w błąd, to nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Od 1 stycznia 2007 r. pracownik nie ponosi odpowiedzialności z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez pracodawcę podstawy opodatkowania – do wysokości zaliczki, do której pobrania obowiązany jest płatnik. Oznacza to, że jeżeli nawet przykładowo firma już nie istnieje, to organ podatkowy nie może dochodzić od byłego pracownika zaległości wynikających z niepobranych przez pracodawcę zaliczek na podatek.

fot. mat. prasowe


 

1 2

następna

oprac. : Płace w firmie Płace w firmie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: