eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rolnik ryczałtowy: sprzedaż maszyn podlega PCC

Rolnik ryczałtowy: sprzedaż maszyn podlega PCC

2007-04-28 14:28

Sprzedaż maszyn rolniczych przez rolnika ryczałtowego na rzecz innego rolnika ryczałtowego na podstawie umowy kupna-sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie zajął urząd skarbowy w postanowieniu z dnia 28.03.2007 r. nr 1403-PDN/436-1-07/EO.

Przeczytaj także: Pożyczka: umowa z 2006 r. a wypłata w 2007 r.

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśnił, iż jest rolnikiem ryczałtowym. W roku 2006 zakupił maszynę rolniczą na umowę kupna sprzedaży od innego rolnika ryczałtowego. Maszyna ta jest wykorzystywana dla potrzeb własnego gospodarstwa rolnego. W związku z tym podatnik ma wątpliwości, czy powyższa transakcja kupna-sprzedaży maszyny rolniczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czy jest z tego podatku zwolniona. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 41 poz. 399 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wśród tych czynności wymieniono również umowę sprzedaży. Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części, albo prawo użytkowania wieczystego. Tym odrębnym przepisem jest ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W art. 2 pkt 19 ustawy zawarta jest definicja rolnika ryczałtowego. Otóż jest to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnik ryczałtowy z tytułu zbycia maszyny rolniczej nie jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług od zawartej transakcji dostawy, z wyjątkiem gdy zobowiązany byłby do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie odrębnych przepisów. Wówczas traci prawo do statusu rolnika ryczałtowego i zobowiązany jest do zarejestrowania się w podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. A zatem rolnik ryczałtowy z tytułu zbycia maszyny rolniczej nie staje się podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają: 1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju,2) eksport towarów, 3) import towarów, 4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie kraju, 5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Nabywca maszyny rolniczej – rolnik ryczałtowy z tytułu zawartej transakcji nie ma obowiązku podatkowego. Fakt nabycia maszyny rolniczej nie powoduje również zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż dotyczy nabycia na podstawie transakcji zawartej w Polsce między podmiotami krajowymi, potwierdzonej umową kupna sprzedaży. Dokonując czynności nabycia maszyny rolniczej podatnik nie jest więc opodatkowany podatkiem od towarów i usług, nie jest też z tego podatku zwolniony.

W wyniku powyższych uzasadnień, żadna ze stron czynności nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani z niego zwolniona. W związku z powyższym umowa sprzedaży maszyny rolniczej zawarta między podatnikiem jako nabywcą a rolnikiem ryczałtowym jako zbywcą podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W stanie prawnym obowiązującym w dniu zawarcia umowy sprzedaży tj. 22.12.2006 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) i ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC). (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: