eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktoring a przyspieszony zwrot VAT

Faktoring a przyspieszony zwrot VAT

2007-05-28 08:39

Przeczytaj także: Obowiązkowy KSeF dopiero za rok, ale już teraz warto go testować


Brzmienie wskazanego art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest następujące:
„1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
  1. stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

2. Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej może realizować obowiązek określony w ust. 1 za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

3. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wykonywania i pośrednictwa w realizowaniu przekazów pieniężnych w obrocie zagranicznym stosuje odpowiednio przepisy art. 63g i art. 111 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm.).”


W przypadku faktoringu – płatność za zakupiony towar i usługi nie następuje na konto sprzedawcy, a firmy faktorignowej, z usług której taki sprzedawca korzysta. Z powyższego można natomiast wywnioskować, iż aby podatnik mógł złożyć wniosek o skrócenie terminu zwrotu podatku VAT, musi przede wszystkim dokonać płatności za faktury bezpośrednio na rzecz ich wystawców. Jeżeli więc podatnik dokona płatności na rzecz firmy faktoringowej, to – zdaniem autora – nie spełnia warunku wskazanego w art. 87. ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a zatem nie może otrzymać zwrotu tego podatku w przyspieszonym terminie. Wskazać bowiem należy, iż faktor nie jest wystawcą tej faktury.

Do pobrania


poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: