eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Remont drogi powiatowej a obowiązek w VAT

Remont drogi powiatowej a obowiązek w VAT

2007-06-14 12:22

Nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT z nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz powiatu polegających na remoncie drogi powiatowej, jeżeli jest to związane z prowadzeniem przez Spółkę przedsiębiorstwa. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Zielonej Górze w decyzji z dnia 27.04.2007 r. nr II-1/4430-0039/07, zmieniając postanowienie Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze z dnia 13.02.2007 r. nr LUS/I-2/443/143/06/KW.

Przeczytaj także: Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu spółka wyjaśniła, że sfinansowała generalny remont drogi powiatowej prowadzącej do zakładu spółki. Remont objął wymianę nawierzchni dróg. Po otrzymaniu zgody właściwego organu powiatu spółka na własny koszt zleciła wykonanie koniecznych prac drogowych zewnętrznym podmiotom. Podmioty będące wykonawcami robót związanych z przedmiotowym remontem wystawiły dla spółki faktury VAT za wykonanie prac projektowych, pełnienie nadzoru nad remontem drogi oraz za wykonanie remontu drogi. Remontowany odcinek drogi jest jedyną drogą dojazdową do siedziby spółki. W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy w związku z przedmiotowym remontem drogi powstanie u niej obowiązek podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz powiatu? W przedmiotowej sprawie izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Przepis art. 8 ust. 2 cyt. ustawy stanowi natomiast, iż nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: