eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Koszty to wartości brutto z faktur za remont lokali

Koszty to wartości brutto z faktur za remont lokali

2007-07-04 13:52

Podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów, m.in. w sytuacji, jeżeli podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług. Zatem jest on także kosztem w przypadku nabycia towarów i usług związanych z remontem lokali mieszkalnych, których sprzedaż wolna jest od podatku VAT. Stanowisko takie zajął Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku w postanowieniu z dnia 16.05.2007 r. nr IIUSpbIA/1/415-38/30c/23/07/BB.

Przeczytaj także: Podróż służbowa: wypłacona delegacja w kosztach podatkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je, a następnie sprzedaje. Czynności te korzystają ze zwolnienia w podatku VAT. W związku z tym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy za koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym należy uznać wartości brutto z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w związku z remontem tych lokali? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do przepisu art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:
  • jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
  • w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W myśl w/w przepisu podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów, m.in. w sytuacji, jeżeli podatnik nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Podkreślić jednak należy, iż aby podatek naliczony VAT mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to wydatek, z którym związany jest ten podatek, musi stanowić koszt uzyskania przychodów w myśl cytowanego wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan podatnikiem podatku VAT i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkania uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta Pan ze zwolnienia odnośnie podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy o VAT.

Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym należy stwierdzić, że podatek naliczony od dokonanych zakupów materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz robocizny stanowi koszt uzyskania przychodów ; w związku powyższym kosztem podatkowym będzie wartość brutto wynikająca z posiadanych faktur. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: