eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Talony żywnościowe a podatek dochodowy i VAT

Talony żywnościowe a podatek dochodowy i VAT

2008-01-11 12:41

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pracodawca che swoim pracownikom sfinansować z funduszu socjalnego talony żywnościowe. Czy powyższe będzie opodatkowane podatkiem dochodowym w przypadku, gdy wartość talonów nie przekroczy kwoty 380 zł na pracownika oraz czy będzie podlegało podatkowi VAT?

Przeczytaj także: Podatki: lepsza karta przedpłacona niż bon towarowy


Talony te będą stanowiły przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Nie podlegają one jednak opodatkowaniu VAT.

1. Talony i bony nie są świadczeniami rzeczowymi

Przychodem ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia, jakie pracownik otrzymuje w związku z pozostawaniem w stosunku pracy, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, nagrody, różnego rodzaju dodatki, a także świadczenia w naturze i inne świadczenia ponoszone za pracownika. Jednak nie każde świadczenie ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wolne od daniny są np. świadczenia rzeczowe otrzymywane przez pracownika, sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł. Należy pamiętać, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary i usługi.

Zatem talony żywnościowe finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, bez względu na ich wartość, będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychód ze stosunku pracy.

2. Talony i bony nie są towarem i nie podlegają VAT

Zakup takich talonów nie będzie jednak opodatkowany VAT. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega bowiem odpłatna dostawa towarów. Natomiast pod pojęciem towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części. A zatem bon (talon) nie jest towarem - dopiero pozwala na pozyskanie tego dobra (towaru) w przyszłości.

Podstawa prawna:
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust.1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176),
  • art. 2, art. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535, ze zm.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: