eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odszkodowanie od pracownika: umorzenie a przychód

Odszkodowanie od pracownika: umorzenie a przychód

2008-06-02 13:13

Pracownicy niekiedy ponoszą materialną odpowiedzialność za powierzone im mienie, z którego są rozliczani. W przypadku zawinionych niedoborów, są zobowiązani do zapłaty z tego tytułu odszkodowania na rzecz pracodawcy. Ten może jednak umorzyć spłatę pracownikowi. Czy w takiej sytuacji powstanie u tego ostatniego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a jeśli tak to w jakiej wysokości?

Przeczytaj także: Impreza integracyjna a koszty i przychody podatkowe

Odpowiedzialność materialna pracowników została uregulowana w dziale piątym kodeksu pracy. Odpowiedzialność za powierzone mienie natomiast została określona w rozdziale drugim tego działu.

I tak pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się: pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze - odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości również za szkodę w innym powierzonym mu mieniu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

Pracodawca może umorzyć (w całości lub w części) taką spłatę pracownikowi. Wiąże się to jednak z powstaniem po stronie pracownika przychodu z tytułu tego umorzenia, który trzeba opodatkować podatkiem dochodowym.

Zgodnie bowiem z definicją zawartą w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (czyli co do zasady wszelkie świadczenia na rzecz pracownika podlegają opodatkowaniu).

Przychód z tego tytułu powstaje w chwili umorzenia odszkodowania. Tym samym umorzoną kwotę należy w całości doliczyć do innych przychodów pracownika uzyskanych w miesiącu umorzenia odszkodowania. Od łącznej kwoty następnie pracodawca powinien obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy (zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w art. 32 ustawy o PIT).

Wartość umorzonego odszkodowania będzie ponadto stanowić także podstawę obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: