eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot VAT: zaliczenie na poczet zaliczki w PIT

Zwrot VAT: zaliczenie na poczet zaliczki w PIT

2010-03-11 06:39

Zaliczenie kwoty zwrotu podatku VAT na poczet zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nastąpić może dopiero w dacie fizycznego wpływu wniosku o dokonanie takiego zaliczenia do siedziby organu podatkowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 30.10.2009 r. nr ITPB3/423-449/09/MT.

Przeczytaj także: Zwrot VAT a zaliczka na podatek wspólników

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Podatnik zajmuje się wykonawstwem konstrukcji stalowych, których głównymi odbiorcami są podmioty z UE. W związku z tym w podatku VAT z reguły wykazuje on nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. W podatku dochodowym podatnik korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym. Zaliczki wpłaca za okresy miesięczne do 20 dnia następnego miesiąca. Z uwagi na to, że przysługuje mu zwrot podatku VAT, zamierza wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o zaliczenie tego zwrotu na poczet zaliczki na podatek dochodowy w danym miesiącu. Deklarację VAT-7 z wykazaną kwotą zwrotu wraz z wnioskiem o zaliczeniu nadpłaty zamierza nadać w polskiej placówce pocztowej w dniu dwudziestego każdego miesiąca, czyli w dniu, w którym upływa termin płatności podatku dochodowego. Zadał pytanie czy w takiej sytuacji termin zapłaty podatku dochodowego będzie można uznać za zachowany? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Podatkami w rozumieniu Ordynacji podatkowej są również zaliczki na podatki (art. 3 pkt 3 lit. a tej ustawy).

W treści art. 59 powołanej ustawy, zawarty został katalog czynności i zdarzeń skutkujących wygaśnięciem w całości lub w części zobowiązania podatkowego. Należy do nich m.in. zaliczenie nadpłaty lub zaliczenie zwrotu (art. 59 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej). Pojęcie nadpłaty zostało przy tym wyjaśnione w art. 72 § 1 ww. ustawy. Zwrot podatku zdefiniowano natomiast w jej art. 3 pkt 7 jako zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

Na mocy art. 76 § 1 omawianej ustawy, nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, z zastrzeżeniem § 2. Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem:

1. powstania nadpłaty - w przypadkach, o których mowa w art. 73 § 1 pkt 1-3 i 5 oraz § 2;
2. złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty (art. 76a § 2).

Zgodnie z art. 76b Ordynacji podatkowej, przepisy art. 76, art. 76a, art. 77b i art. 80 stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku. Zaliczenie, o którym mowa w art. 76a § 2 pkt 1, następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku.

Jak wynika z powołanych unormowań, zwrot podatku jest zaliczany z urzędu m.in. na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących zobowiązań podatnika, jeżeli takie istnieją. Ustawodawca wskazał przy tym, że momentem dokonania zaliczenia na poczet istniejących zaległości jest dzień złożenia deklaracji wykazującej należny zwrot podatku. Dzień złożenia deklaracji należy rozumieć jako dzień jej fizycznego wpływu do urzędu skarbowego. Warunkiem dokonania omawianego zaliczenia jest bowiem posiadanie przez organ podatkowy informacji o istniejącej zaległości podatkowej i o przysługującym podatnikowi zwrocie podatku.

W braku zaległości i bieżących zobowiązań podatkowych organ podatkowy dokonuje zwrotu podatku z urzędu albo – na wniosek podatnika – zalicza kwotę zwrotu na poczet jego przyszłych zobowiązań podatkowych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca w składanej deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 wykaże nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Będzie mu zatem przysługiwał zwrot podatku. Jednocześnie, jest on zobowiązany wpłacić miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z powyższym, chciałby doprowadzić do zaliczenia należnego zwrotu podatku na poczet tej zaliczki. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy nadanie wniosku o dokonanie takiego zaliczenia wraz z deklaracją VAT-7 wykazującą przysługujący mu zwrot podatku w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego w ostatnim dniu terminu do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy skutkuje zachowaniem terminu do jej uiszczenia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: