eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dostawa towaru z montażem a WDT w VAT

Dostawa towaru z montażem a WDT w VAT

2010-10-14 11:14

Co do zasady dostawa towarów na rzecz kontrahentów unijnych jest traktowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, która w Polsce korzysta z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%. Nie każda sprzedaż towaru podatnikowi VAT UE stanowi jednak WDT i to nawet w sytuacji, gdy mamy do czynienia z przemieszczeniem towaru z jednego kraju do drugiego.

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT

Art. 13 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz, przez polskiego podatnika VAT, towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, gdy nabywcą jest co do zasady podatnik legitymujący się numerem VAT UE z innego państwa unijnego.

Dostawa taka jest opodatkowana w Polsce stawką podatku VAT w wysokości 0%, o ile sprzedawca posiada dokumenty określone ustawą, potwierdzające dokonanie takiej dostawy oraz jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (posiada NIP UE).

Nie każda jednak sprzedaż towarów na rzecz kontrahenta unijnego, posiadającego ważny numer VAT UE, jest traktowana jak WDT. Wyjątki w tym zakresie znalazły się w art. 13 ust. 4 ustawy o VAT. Pkt 1 tego przepisu mówi, że nie traktuje się jako WDT przemieszczenia towarów w przypadku, gdy są one instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, dla których miejscem dostawy jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli towary te są przemieszczane przez podatnika dokonującego ich dostawy lub na jego rzecz.

Przykład
Polski przedsiębiorca produkuje urządzenia budowlane (dźwigi), które wymagają ich instalacji w miejscu ich używania. Jedną z takich maszyn sprzedał kontrahentowi z Francji. Do tego kraju została ona przewieziona i zainstalowana, w związku z czym jej dostawa nie stanowi w myśl polskich przepisów WDT.


Ponieważ powyższe nie jest traktowane jak wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru, nie mają tutaj zastosowania preferencje dla niej przewidziane, czyli stawka podatku w wysokości 0%. Nie oznacza to jednak, że należy naliczyć krajowy podatek.

Art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stanowi bowiem, że w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, miejscem dostawy (opodatkowania) jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Nie uznaje się przy tym za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Wykorzystując zatem dane z naszego przykładu miejscem świadczenia będzie terytorium Francji, czyli miejsce, gdzie towary są faktycznie montowane. Czynność ta w Polsce w ogóle nie podlega opodatkowaniu, nie można jej zatem wykazać np. jako WDT. Warto pamiętać także, że wskazany wyżej art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie wymaga, aby instalacji towarów musiał dokonać podatnik dokonujący ich dostawy. Co za tym idzie, zlecenie takiej czynności firmie zewnętrznej, w sytuacji gdy dany towar musi zostać zamontowany/zainstalowany, nie powoduje zmiany sposobu opodatkowania dostawy tych towarów.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: