eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Prywatny najem nieruchomości: koszty podatkowe

Prywatny najem nieruchomości: koszty podatkowe

2011-03-11 12:45

Podatnicy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie prywatnego najmu nieruchomości na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, przy ustalaniu wysokości podatku uwzględniają koszty uzyskania przychodu, jako że podatek ten jest płatny od dochodu. Jak jednak koszty te określić?

Przeczytaj także: Najem nieruchomości: koszty eksploatacji samochodu

Kosztami związanymi z najmem są przede wszystkim różnego rodzaju wydatki i opłaty eksploatacyjne, takie jak gaz, prąd, woda czy ogrzewanie. Kiedy jednak wydatki takie należy zaliczyć do kosztów? Jaka data jest tutaj istotna?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w zakresie zaklasyfikowania samego wydatku do kosztów uzyskania przychodów ma zastosowanie ogólna definicja zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Przypomnijmy, zgodnie z art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Co za tym idzie, kosztem takim jest każdy wydatek, który co do zasady przyczynił się do osiągnięcia przychodu z tego źródła, o ile nie znalazł się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów podatkowych.

Zasady samego zaliczania wydatków do kosztów zostały określone w dalszych przepisach przytoczonego wyżej art. 22 updof. Gro z nich odnosi się jednak do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy też podatkowej księgi przychodów. Prywatny najem stanowi natomiast odrębne źródło przychodów (ujęte w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof, podczas gdy pozarolnicza działalność gospodarcza została zapisana w art. 10 ust. 1 pkt 3).

Jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 25.11.2010 r. nr IBPBII/2/415-925/10/MW, podatnicy trudniący się najmem poza prowadzoną działalnością gospodarczą, w zakresie określania momentu zaliczenia danego wydatku do kosztów, powinni stosować zasadę wyrażoną w art. 22 ust. 4 updof, który głosi, że koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Przez „koszty poniesione” należy z kolei rozumieć taki stan, w którym miało miejsce obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale także realnym. Chodzi tutaj zatem o faktycznie poniesienie danego wydatku. Co za tym idzie, wydatek taki stanie się kosztem w momencie jego faktycznej zapłaty. Nie ma tutaj natomiast aż tak istotnego znaczenia data faktury czy rachunku będące podstawą, na której następuje ich zapłata, czy też okres, którego wydatek ten dotyczy.

W przytoczonej wyże interpretacji organ podatkowy zawrócił uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Otóż wydatek za prąd, wodę czy gaz stanowi koszt uzyskania przychodu wynajmującego, o ile faktycznie jego on dotyczy. Najlepiej, aby powyższe wynikało wprost z zawartej umowy.

Gdyby natomiast koszty takie pokrywał najemca, nie będą one stanowić kosztu uzyskania przychodu u wynajmującego. Będzie tak również w sytuacji, w której wynajmujący jedynie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, czyli gdy najemca dokonuje stosownych wpłat wynajmującemu, a ten następnie przekazuje je zewnętrznemu podmiotowi za świadczone przez niego usługi (dostawy prądu czy gazu itp.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: