eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Karetka a pełne odliczenie VAT

Karetka a pełne odliczenie VAT

2011-04-12 13:23

Wraz z nowym rokiem ustawodawca zaserwował nam przepisy ograniczające prawo od odliczenia VAT od niektórych pojazdów w szerszym niż dotychczas zakresie. Z uwagi, iż zakaz odliczenia podatku VAT od niektórych wydatków narusza jego neutralność, przepisy wprowadzające takie zakazy powinny być jak najściślejsze, aby uniknąć sytuacji w której podatnik nie jest pewien od czego może odliczyć VAT i w jakiej wysokości.

Przeczytaj także: Samochody z kratką - pełne odliczenie VAT w ustawie?

Tymczasem kształt obowiązujących obecnie regulacji niekiedy nakazuje przedsiębiorcy zastanawiać się, czy ograniczenie obejmuje również jego samochody. Tak będzie np. przy nabyciu karetki. W tym przypadku wszystko rozbija się o brak w prawie wspólnotowym wykazu pojazdów specjalnych.

Obecne brzmienie przepisu art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT oraz załącznika nr 9 sugeruje brak możliwości pełnego odliczenia VAT od zakupu karetki pogotowia na gruncie polskich przepisów. Wykaz pojazdów specjalnych funkcjonujący w polskim porządku prawnym nie odwołuje się bowiem do pojazdów sanitarnych. Fakt ten w połączeniu z zawężającą interpretacją przepisów o odliczeniu VAT od samochodów pozwala przypuszczać, iż co do zasady organy podatkowe nie zezwolą na pełne odliczenie VAT od takiego pojazdu. Nie od dziś wiadomo, iż w tej kwestii nigdy nie idą przedsiębiorcy na rękę i stosują bardzo ścisłą wykładnię art. 86. Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w interpretacji indywidualnej z 12 sierpnia 2009 r., sygn. ILPP2/443-647/09-4/AD, zauważył iż cyt. „(…) przewidziane przepisem art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy, wyłączenie z regulacji zawartej w art. 86 ust. 3 ustawy, nie dotyczy wszystkich pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, a jedynie pojazdów samochodowych o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy. W załączniku tym nie zostały wymienione pojazdy specjalne do przewozu osób niepełnosprawnych (pojazdy sanitarne). A zatem, w odniesieniu do samochodów tego typu nie ma zastosowania przepis art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT”.

Teoretycznie więc odliczyć pełnego VAT od karetki nie można. Należy jednak zauważyć, iż w treści decyzji wykonawczej Rady z dnia 27 września 2010 r. upoważniającej Polskę do modyfikacji na niekorzyść podatników zakresu prawa do odliczenia wprost wskazano, iż przyznane jej uprawnienie do czasowego wprowadzenia ograniczeń w prawie do odliczenia VAT nie ma zastosowania do pojazdów przeznaczonych do wykonywania specjalnych funkcji (trudno nie przypisać karetce takiego przymiotu). Zatem wydaje się, iż utrzymanie w mocy art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT w dotychczasowym brzmieniu do 31 grudnia 2012 r. wykracza poza swobodę regulacji przyznanej Polsce decyzją Rady.

Powyższy przepis w dotychczasowym brzmieniu przestanie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2013 r., na mocy art. 1 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U.10.247.1652), zgodnie z którym pojazdy specjalne na potrzeby skorzystania z pełnego prawa do odliczenia będę po tej dacie definiowane na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Od tej daty z pełnego prawa do odliczenia, co do zasady będą zatem mogły skorzystać między innymi takie pojazdy jak pojazdy sanitarne, jeśli uzyskają homologację. Do końca grudnia 2012 r. stosujemy jednak art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o VAT w dotychczasowym brzmieniu (odwołujący się do załącznika nr 9).

Przyjęcie przez polskiego ustawodawcę załącznika nr 9 ustawy o VAT w zakresie ograniczającym możliwość pełnego odliczenia dla pojazdów specjalnych, które spełniają definicję określoną w prawie o ruchu drogowym, lecz które nie zostały ujęte w tym załączniku należy uznać za niezgodne z zakresem przyznanej Polsce zgody dla zastosowania takiego ograniczenia. Taki zarzut wydaje się zasadny na etapie wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, jednak do uzyskania wiążącej odpowiedzi bezpieczniej nie odliczać pełnego VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: