eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stawki VAT na usługi montażu

Stawki VAT na usługi montażu

2011-06-17 13:08

W najnowszej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, z 6 maja 2011, sygn. ILPP1/443-240/11-2/MP odniósł się do kwestii stosowania obniżonej stawki podatku VAT do usług montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Przeczytaj także: Zabudowa meblowa: stawka VAT na montaż

W uzasadnieniu możemy przeczytać iż: „(…) sama usługa montażu czy też instalacja poszczególnych towarów nie może być traktowana jako remont, modernizacja, czy też termomodernizacja. Dopiero w połączeniu z zespołem innych czynności, w wyniku których podnosi się bądź też przywraca poprzedni stan techniczny czy wartość użytkową budynku lub lokalu, można traktować jako usługę remontu, modernizacji lub termomodernizacji, o których mowa w ustawie”.

Zmiana przepisów
Problem w określaniu stawki dla powyższej wskazanego rodzaju usług pojawił się wraz ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2011r. Jak pamiętamy, z dniem 1 stycznia 2008r. krajowe przepisy dotyczące opodatkowania budownictwa mieszkaniowego zostały dostosowane do rozwiązań wynikających z Dyrektywy VAT. Na podstawie komentowanych przepisów obniżoną 7% ( obecnie 8%) stawkę podatku stosuje się wyłącznie do określonych czynności dotyczących obiektów budowlanych, które zaliczane są do społecznego programu budownictwa mieszkaniowego. Obejmuje ona bowiem >dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację oraz przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Zasadą jest również, iż przepisy dotyczące stawek obniżonych, czy też zwolnień, interpretuje się w sposób ścisły (stanowią one bowiem wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, czy też stosowania stawki podstawowej). Jednocześnie jednak brak jest w przepisach definicji któregokolwiek z tych pojęć.

Tylko roboty konserwacyjne
Główny problem sprowadza się jednak do tego, że do końca 2010r., na podstawie rozporządzeń wykonawczych obniżona stawka podatku miała również zastosowanie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego. Ponadto pod pozycją nr 14 załącznika poprzedniego rozporządzenia wykonawczego obniżoną stawką VAT opodatkowana była także czynność montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanego w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Z kolei obowiązujące obecnie rozporządzenie wykonawcze do VATU z 4 kwietnia 2011r. w § 7 ust. 1 pkt 2 i 3 zachowuje obniżoną do 8% stawkę VAT, jedynie dla robót konserwacyjnych. W obecnym stanie prawnym ustawodawca nie przewidział zatem możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT dla usług montażowych oraz instalacji, jak poprzednio.

Decyduje związek
Ponadto w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010r. podatnicy klasyfikowali usługi na potrzeby VAT stosując przepisy prawa statystycznego ( wg PKWiU), co w praktyce oznaczało, iż organy podatkowe uznawały, że montaż towarów przez ich producenta to nie usługa a dostawa towarów.

Obecnie zasadne wydaje się uznanie, iż montaż towarów przez producenta należy traktować jako usługi a to oznacza, że w przypadku gdy uznamy świadczenie za usługę remontową lub modernizację i będzie ona wykonywana w obiekcie budowlanym objętym społecznym programem mieszkaniowym podatnik opodatkuję ją stawką VAT 8%.

Z kolei, gdy świadczenie nie będzie wprost związane z czynnościami wymienionymi w przepisie tj. dostawą, budową, remontem, modernizacją itd. - pomimo, iż świadczone ono będzie w obiektach objętych społecznym programem mieszkaniowym – nie będzie mogło skorzystać z obniżonej stawki podatku VAT. Potwierdzeniem takiej wykładni jest stanowisko organu podatkowego wyrażone w ww. interpretacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: