eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Emerytura polska i zagraniczna: zaliczka na podatek

Emerytura polska i zagraniczna: zaliczka na podatek

2011-09-19 05:55

Przeczytaj także: Zwrot świadczenia emerytalnego z Danii w podatku PIT


W myśl art. 34 ust. 1 ww. ustawy, organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych. Na podstawie art. 34 ust. 2 cyt. ustawy, zaliczki, o których mowa w ust. 1, za miesiące od stycznia do grudnia, ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c odejmując kwotę obliczoną zgodnie z art. 32 ust. 3 miesięcznie. Z przepisu art. 32 ust. 1a pkt 1 ww. ustawy wynika, że jeżeli podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach określonych w art. 6 ust. 4, a za rok podatkowy przewidywane, określone w oświadczeniu dochody podatnika nie przekroczą górnej granicy pierwszego przedziału skali, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej – zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego wynoszą 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu i są dodatkowo pomniejszane za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. Przy czym z przepisu art. 32 ust. 3 ww. ustawy wynika, iż zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowe (…). W przypadku zaliczki pobieranej przez organ rentowy następuje automatyczne pomniejszenie tych zaliczek o 1/12 kwoty wolnej od podatku, bez konieczności składania przez podatnika stosownego oświadczenia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż dochody Wnioskodawcy nie przekraczają górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej i rozlicza się wspólnie z żoną, która nie pracuje i nie osiąga żadnych dochodów. W świetle powołanych powyżej przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż w przypadku gdy dochód Wnioskodawcy nie przekroczy pierwszego progu podatkowego a odpowiednio małżonka nie uzyskuje żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej, to na podstawie złożonego płatnikowi oświadczenia, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem, wówczas ZUS od polskiej emerytury jest obowiązany pobrać zaliczki za wszystkie miesiące roku podatkowego w wysokości 18% dochodu uzyskanego w danym miesiącu i dodatkowo pomniejszyć za każdy miesiąc o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej.

Natomiast w odniesieniu do emerytury z Francji, stwierdzić, należy co następuje.

W świetle art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy – od wypłacanych przez nie emerytur i rent. W myśl art. 35 ust. 3 tej ustawy, zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Zgodnie z art. 35 ust. 4 zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3 zmniejsza się o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3, jeżeli zaliczkę pobierają płatnicy określeni w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7, a podatnik przed pierwszą wypłatą należności w roku podatkowym lub przed upływem miesiąca, w którym zaczął osiągać takie dochody, złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie osiąga równocześnie innych dochodów, z wyjątkiem określonych w art. 30-30c oraz art. 30e.

Zgodnie z art. 32 ust. 3, do którego odsyła powołany art. 35 ust. 4 ww. ustawy podatkowej, zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:
1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
3. nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust.
4. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
5. ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zaliczka na podatek dochodowy z tytułu emerytury francuskiej wypłacanej przez bank nie może być zmniejszona się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, gdyż Wnioskodawca równocześnie uzyskuje inne dochody, tj. emeryturę polską wypłacaną przez ZUS. Dodatkowo należy wskazać, iż kwota zmniejszająca podatek, o której mowa w art. 32 ust. 1a pkt 1 i art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest tylko jedna w miesiącu, zatem nie ma możliwości odliczania tej kwoty od każdego przychodu uzyskanego w danym miesiącu. Wnioskodawca składając zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym ma możliwość wykazania i wykorzystania całej kwoty zmniejszającej podatek przysługującej za dany rok podatkowy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: