eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odsetki od zaległości jako koszty firmy?

Odsetki od zaległości jako koszty firmy?

2011-09-27 11:36

Prowadząc działalność gospodarczą podatnicy z jednej strony mają kontrahentów będących ich dłużnikami, z drugiej zaś wierzycieli. Jeżeli przedsiębiorca od tych pierwszych nie otrzymuje przysługujących mu należności na czas, trudno mu terminowo regulować zobowiązania wobec tych drugich. Dodatkowo dochodzą jeszcze zobowiązania wobec takich jednostek jak ZUS, czy też urząd skarbowy, które także nie baczą na to, czy dłużnicy podatnika spłacili już swoje zobowiązania. Jeżeli przedsiębiorca spóźnia się z uregulowaniem swoich zobowiązań, bardzo często są mu naliczane odsetki za zwłokę. Czy stanowią one koszty podatkowe prowadzonej działalności?

Przeczytaj także: Zaległe należności budżetowe = odsetki podatkowe?

Co się tyczy odsetek naliczanych od zobowiązań należnych kontrahentom, podstawę ich żądania ustawodawca zawarł w art. 481 §2 Kodeksu cywilnego: Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Z kolei w zakresie określenia, czy odsetki takie (i kiedy) stanowią koszty podatkowe, należy brać tutaj pod uwagę ogólne zasady określania tychże kosztów, czyli art. 22 ustawy o podatku od dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 23. W pierwszej kolejności należy zatem zbadać, czy odsetki takie spełniają definicję zawartą w art. 22 ust. 1 updof: Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych przez ustawodawcę w katalogu wydatków z kosztów wyłączonych (czyli art. 23).

W przypadku opóźnień w zapłacie za towary i usługi, naliczane za czas opóźnienia odsetki są niemalże nierozerwalną częścią działalności gospodarczej i niewątpliwie spełniają definicję zawartą w art. 22 ust. 1 updof. Warto tutaj jednak pamiętać, że nie tylko takie koszty związane z odsetkami ponosi przedsiębiorca. Działalność gospodarczą bardzo trudno bowiem finansować jedynie z własnych środków pieniężnych. Posiłkując się w tym celu kredytami, czy pożyczkami, od tych także trzeba płacić odsetki. Jeżeli powyższe służą działalności gospodarczej, nie ma przeszkód, aby także i je zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych.

Trzeba tutaj jednak pamiętać o regulacji zawartej w art. 23 ust. 1 32 updof, która to mówi, że za koszty takie nie uważa się naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Co za tym idzie, aby wskazane wyżej odsetki (zarówno te od kredytów, jak też i te, które zostały naliczone w związku z opóźnieniem z płatnościami) mogły być odniesione w ciężar kosztów (podatkowych) firmy, muszą zostać zapłacone.

Wydawałoby się, że podobnie jest w przypadku odsetek od zaległości w składkach ZUS czy w opóźnień w regulacji zobowiązań podatkowych. W tym przypadku jednak mamy do czynienia z tzw. odsetkami podatkowymi, naliczanymi na podstawie Ordynacji podatkowej (art. 53 i następne). Art. 23 ust. 1 pkt 18 updof mówi natomiast, że do podatkowych kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Co za tym idzie, odsetki od zaległości podatkowych, czy to w składkach ZUS nigdy nie staną się kosztem uzyskania przychodu uwzględnianym w rachunku podatkowym firmy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: