eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenie podatku VAT: przypadki szczególne

Odliczenie podatku VAT: przypadki szczególne

2011-11-16 13:42

Przeczytaj także: Przedwczesna faktura zaliczkowa: rozliczenie VAT


Przy fakturze zbiorczej za media, wystawianej za kilka okresów rozliczeniowych, w przypadku gdy do każdego z nich został przypisany osobno termin płatności, podatek naliczony powinien być rozliczony także osobno, z uwzględnieniem poszczególnych terminów płatności wynikających z tej faktury.

Może się również zdarzyć sytuacja, że termin płatności nie zostanie określony na fakturze oraz nie będzie zawarta w niej informacja, jakiego okresu dotyczy. W ustawie o VAT odniesiono się wyłącznie do sposobu rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury za media, która określa termin płatności. Zatem gdy nie określono terminu płatności na fakturze, należy stosować ogólne zasady odliczania podatku naliczonego.

3. Odliczenie podatku naliczonego od importu
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku od importu usług za ten okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym (art. 86 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT). Dokonując importu usług podatnik wystawia fakturę wewnętrzną, w której wykazuje kwotę podatku i podatek wynikający z tej faktury rozlicza w deklaracji jako podatek należny. Jednocześnie jednak kwotę tę wpisuje w deklaracji jako podatek naliczony podlegający odliczeniu. Ogólna zasada odliczania VAT pozwala także podatnikom na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Przykład
Usługa budowlana wykonana została przez podatnika z Niemiec na rzecz polskiego podatnika VAT w maju 2011 r. Należność z tytułu wykonanej usługi polski podatnik uregulował w czerwcu 2011 r. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług stosownie do art. 19 ust. 19 ustawy o VAT, powstał zatem w czerwcu 2011 r. i w rozliczeniu za ten miesiąc miał on również prawo do wykazania podatku naliczonego. Gdyby podatku tego nie odliczył w rozliczeniu za czerwiec 2011 r., mógł to uczynić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych miesięcy.


Takie same zasady odliczania podatku naliczonego, jak przedstawione powyżej, obowiązują w przypadku odliczania kwot podatku z tytułu importu towarów, który rozliczany jest zgodnie z art. 33a i 33b ustawy o VAT. Odliczenie następuje tu - zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2a i 2b - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od rozliczanego w ten sposób importu towarów.

4. Podatek wynikający ze spisu z natury
Odliczenie podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed utratą lub rezygnacją z prawa do zwolnienia z VAT jest możliwe wyłącznie za zgodą naczelnika urzędu skarbowego. Odliczenia podatku naliczonego na mocy art. 86 ust. 10 pkt 4 ustawy o VAT można dokonać nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano spisu. Należy jednak pamiętać, że także i w tym przypadku zastosowanie znajduje przepis art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, co oznacza, że podatnik ma również prawo do odliczenia VAT w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Podstawą dokonania odliczenia jest sporządzony przez podatnika spis z natury zapasów towarów posiadanych w dniu przekroczenia limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT. Spis mogą sporządzić też podatnicy, którzy dobrowolnie rezygnują z przysługującego im prawa do zwolnienia podmiotowego.

Przykład
Ze względu na przekroczenie kwoty obrotów uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z VAT, od dnia 1 września 2011 r. Jan K. zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Jan K. sporządził spis z natury i zwrócił się z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o umożliwienie dokonania odliczenia podatku naliczonego określonego w spisie z natury.

Jeżeli podatnik otrzyma zgodę naczelnika urzędu skarbowego na odliczenie podatku naliczonego określonego w spisie z natury przed terminem złożenia deklaracji VAT za wrzesień, kwotę podatku naliczonego określonego w spisie z natury, będzie mógł rozliczyć już w deklaracji za wrzesień 2011 r. Odliczenie może również nastąpić w deklaracji za październik lub listopad 2011 r.


5. Odliczanie VAT przez małych podatników rozliczających się metodą kasową
Kasowa metoda rozliczeń polega na tym, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług będzie powstawał nie według zasad ogólnych, ale z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później jednak niż 90. dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli więc należność nie zostanie uregulowana w ciągu 90 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstawał będzie owego 90. dnia. Natomiast wcześniejsze uregulowanie całości lub części należności powodować będzie powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny dokonują również rozliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z art. 86 ust. 16 ustawy o VAT mogą oni obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony, dopiero w rozliczeniu za kwartał, w którym:
  • uregulowali całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury;
  • dokonali zapłaty podatku wynikającego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji celnych
- nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

oprac. : Poradnik VAT Poradnik VAT

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: