eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wartość początkową nabytej rozpoczętej inwestycji

Wartość początkową nabytej rozpoczętej inwestycji

2012-03-16 13:10

Jeśli Twoja spółka nabywa rozpoczętą przez inny podmiot inwestycję budowlaną i dokonuje za nią zapłaty częściowo w drodze potrącenia swoich wierzytelności z ceną nabycia, ustalając wartość początkową inwestycji dla celów amortyzacji podatkowej nie może jej zmniejszyć o kwotę różnicy pomiędzy rzeczywistymi wydatkami na nabycie wierzytelności a ich nominalną wartością.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Spółka nabywała wierzytelności wobec poprzedniego inwestora od osób trzecich w drodze cesji oraz zawierała porozumienia z jego wierzycielami, a także dokonywała ich spłaty, nabywając spłacone wierzytelności. Spółka wygrała licytację komorniczą i nabyła nieruchomość.

Zdaniem spółki, kwota różnicy pomiędzy rzeczywistymi wydatkami na nabycie wierzytelności a ich nominalną wartością, zaliczoną przez nią na poczet ceny nabycia inwestycji może być zaliczona na zmniejszenie kosztu wytworzenia, tj. w efekcie na zmniejszenie wartości początkowej wytworzonego środka trwałego.

Liczy się koszt wytworzenia

Z takim ustaleniem ceny nabycia nie zgodził się organ podatkowy stwierdzając, że wartość nominalna a nie faktycznie poniesiona powinna być brana pod uwagę przy ustaleniu wartości początkowej wytworzonego środka trwałego. Zdaniem organu, co do zasady, faktyczna zapłata za "składniki" zużyte w procesie wytworzenia środka trwałego pozostaje bez wpływu na sposób i zasady ustalania jego wartości początkowej. Sąd administracyjny rozstrzygając spór przychylił się do stanowiska organu.

Jeśli kontynuujesz rozpoczętą przez poprzedniego inwestora budowę, dla ustalenia wartości początkowej wytworzonego w ten sposób środka trwałego Twoja spółka jako podatnik jest zobligowana do ustalenia wartości tego środka trwałego w oparciu o koszt jego wytworzenia.

Nabycie bez związku z faktycznym wydatkiem

Sąd potwierdził stanowisko organu podatkowego. Zdaniem sądu skoro spółka celowa przejęła nieukończoną inwestycję poprzez nabycie nieruchomości wraz z naniesieniami, w drodze egzekucji, tj. zadeklarowała określoną cenę nabycia oraz uzyskała przybicie - kwota ta stanowi cenę nabycia nieruchomości. Nie zmienia tego fakt, że ustalona cena została następnie częściowo rozliczona, poprzez zaliczenie na jej poczet przysługujących spółce wierzytelności, na których nabycie wydatkowała ona kwoty niższe niż ich nominalna wartość.

Podstawa prawna:
  • art. 16g ust. 3 i ust. 4 ustawy o CIT,
  • wyrok WSA w Rzeszowie z 13 września 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 446/11.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: