eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › VAT 2013: Nowe zasady wystawiania faktur

VAT 2013: Nowe zasady wystawiania faktur

2012-12-14 13:34

Przeczytaj także: Jak zmienią się zasady wystawiania faktur w 2013 r.?


Obowiązkowe potwierdzenie autentyczności
Przedsiębiorca od nowego roku musi określić sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności i czytelności faktury. Autentyczność taką „można zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.” Obowiązek ten dotyczy tylko otrzymanych faktur. Trudno jednak stwierdzić na czym powinno to polegać w praktyce. W dużych firmach są procedury, które mogą ułatwić realizację tego obowiązku. Mali przedsiębiorcy muszą natomiast w tempie ekspresowym podjąć działania, które pozwolą na zapewnienie takiej autentyczności.


Realizację tych obowiązków ułatwić mają definicje autentyczności pochodzenia faktury oraz integralności jej treści zawarte w słowniczku rozporządzenia. Przez autentyczność należy więc rozumieć pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usług albo wystawcy faktury. Natomiast przez integralność treści rozumie się, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna ona zawierać.


Z fakturą zbiorczą za miesiąc – do wyboru
Obecnie przedsiębiorcy mają możliwość wystawienia faktury zbiorczej obejmującej transakcje dokonane tylko w ciągu 7 dni. Przyjęte regulacje pozwolą wystawić jedną fakturę, która obejmie transakcje wykonane w ciągu miesiąca kalendarzowego. W takim przypadku fakturę trzeba będzie wystawić ostatniego dnia miesiąca. Pozwoli to na odciążenie przedsiębiorców, którzy w ciągu miesiąca dokonują powtarzających transakcji na rzecz jednego kontrahenta.

Korektę można skrócić
Zmienione rozporządzenie ogranicza zakres danych, jakie należy umieści na fakturze korygującej. Od przyszłego roku można zrezygnować z umieszczania na korekcie, obok prawidłowej treści, poprawianych pozycji dodatkowo pozycji i kwot błędnie wskazanych na fakturze korygowanej. Dotyczy to korekt zarówno faktur wystawionych w 2013 r. jak i wcześniejszych. Zmiana jest fakultatywna.

Do wyboru faktura lub rachunek
Kolejną zmianą jest wprowadzenie możliwości wystawienia faktury przez przedsiębiorcę korzystającego ze zwolnienia podmiotowego (gdy wartość jego sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 150 tys. zł). Do końca tego roku faktury mogą wystawiać tylko przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Od nowego roku ograniczenie to zostanie zniesione, co oznacza, że przedsiębiorca będzie miał wybór czy chce dokumentować dokonaną czynność wystawiając rachunek czy fakturę.


Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: