eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Prowizje i opłaty bankowe: dla KPiR ważna data wyciągu

Prowizje i opłaty bankowe: dla KPiR ważna data wyciągu

2013-04-22 13:43

Prowizje i opłaty bankowe: dla KPiR ważna data wyciągu

Prowizje i opłaty bankowe: dla KPiR ważna data wyciągu © serq - Fotolia.com

Obecnie rachunek bankowy wydaje się być niemalże niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. Za otwarcie oraz prowadzenie takiego rachunku, jak też wykonywanie na nim operacji gospodarczych, banki jednak pobierają od właściciela rachunku różnego rodzaju opłaty czy prowizje. Te oczywiście można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak pamiętać, kiedy tego można dokonać i na podstawie jakiego dowodu.

Przeczytaj także: KPiR: prowizje i opłaty bankowe w kosztach firmy

Katalog opłat naliczanych przez bank jest bardzo szeroki. Przede wszystkim mieści się tutaj prowizja za prowadzenie rachunku czy prowizja za wykonanie przelewu przez właściciela rachunku. Kwota takiej prowizji może się przy tym różnić w zależności od tego, na czyją rzecz przelew został zlecony oraz czy następuje on do tego samego banku, czy też innego. Bank pobiera także opłaty za karty bankomatowe, czy wypłatę gotówki w bankomacie placówki innego banku.

Oczywiście, jeżeli tylko powyższe operacje są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu. W zakresie określenia dowodu, na podstawie którego koszt może zostać zaksięgowany, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów winni zwrócić uwagę na §13 pkt 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi, który za dowody księgowe nakazuje traktować m.in. dowody opłat pocztowych i bankowych. Dowodem takim jest zatem wyciąg bankowy. Samą operację należy natomiast ująć w kolumnie 13 księgi „Pozostałe wydatki”.

Co się z kolei tyczy daty takiego księgowania warto pamiętać, że zasady potrącania kosztów z reguły reguluje sama ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak zgodnie z jej art. 22 ust. 4 koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (z pewnymi wyjątkami).

W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów przyjmuje się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Tym samym ponieważ, jak już wyżej podkreślono, dowodem na podstawie którego należy ująć w księgach koszty opłat i prowizji bankowych jest wyciąg bankowy, o momencie zaksięgowania tych wydatków decydować będzie data wystawienia tego wyciągu. Przedsiębiorca, który otrzymał wyciąg bankowy nie powinien poszczególnych opłat księgować w księdze pod datą ich fizyczne naliczenia przez bank, a zbiorczo pod datą wystawienia wyciągu. Z reguły jest to ostatni dzień danego miesiąca bądź jeden z pierwszych dni miesiąca następnego.

fot. serq - Fotolia.com

Prowizje i opłaty bankowe: dla KPiR ważna data wyciągu

Za otwarcie oraz prowadzenie rachunku bankowego, jak też wykonywanie na nim operacji gospodarczych, banki pobierają różnego rodzaju opłaty czy prowizje. Te oczywiście można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Trzeba jednak pamiętać, kiedy tego można dokonać i na podstawie jakiego dowodu.


Przykład
Podatnik prowadzący KPiR metodą uproszczoną 5 kwietnia 2013 r. otrzymał wyciąg bankowy za miesiąc marzec 2013 r. z datą wystawienia 01 kwiecień 2013. Zgodnie z danymi zawartymi na wyciągu bank:
  • 1 marca pobrał prowizję za prowadzenie rachunku w wysokości 30 zł
  • 15 marca pobrał prowizję za wykonanie przelewów dotyczących składek ZUS w wysokości 6 zł
  • 20 marca pobrał prowizję za wykonanie przelewów podatków do urzędu skarbowego w wysokości 6 zł
  • 21 marca pobrał prowizję za wykonanie przelewu zewnętrznego w wysokości 3 zł
  • 25 marca pobrał opłatę za kartę do bankomatu w wysokości 15 zł

Razem prowizje i opłaty bankowe wyniosły 60 zł. Podatnik ujmie je jedną kwotą w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów pod datą 01 kwietnia 2013 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: