eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT

2013-08-27 13:19

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT © adam88xx - Fotolia.com

Z nadpłatą w podatku VAT mamy najczęściej do czynienia, gdy podatnik składa korektę deklaracji, w której zwiększyła się kwota podatku podlegającego odliczeniu tudzież zmniejszyła kwota podatku należnego, w wyniku czego obniżeniu ulega zobowiązanie podatkowe. W takiej sytuacji podatnik musi, poza korektą deklaracji oraz pisemnym wyjaśnieniem przyczyn korekty, złożyć fiskusowi także wniosek o stwierdzenie nadpłaty.

Przeczytaj także: Nadpłata i zwrot podatku gdy zaległości podatkowe

Nadpłata w podatku VAT powstaje na zasadach ogólnych. Regulacje w tym zakresie znalazły się w przepisach Ordynacji podatkowej. Art. 72 §1 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy mów, iż nadpłatą jest m.in. kwota nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku. W §2 ustawodawca dodaje przy tym, ze jeżeli wpłata dotyczyła zaległości podatkowej, na równi z nadpłatą traktuje się także część wpłaty, która została zaliczona na poczet odsetek za zwłokę.

Art. 73 §1 pkt 1 Op. dodaje przy tym, że w przypadku zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej, nadpłata powstaje z dniem tejże zapłaty. W przypadku zaś kwartalnych deklaracji VAT nadpłata powstaje natomiast z chwilą ich złożenia (art. 73 §2 pkt 4 Op.).

W zakresie rozliczenia podatku VAT warto przy tym pamiętać, że co do zasady nadpłatą nie jest zwrot tego podatku wykazany w deklaracji za dany okres rozliczeniowy.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku VAT

Sama korekta deklaracji, z której będzie wynikała nadpłata podatku, to jednak za mało, aby ją otrzymać. Podatnik musi tutaj zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.


Sama korekta deklaracji, z której będzie wynikała nadpłata podatku, to jednak za mało, aby ją otrzymać. Podatnik musi tutaj zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Jak bowiem wskazuje art. 75 §2 pkt 1 lit. b) Op., podatnik może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli w deklaracji wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek.
Art. 75 §3 Op. dodaje tutaj, że wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatnik winien złożyć także skorygowaną deklarację.

Jeżeli prawidłowość skorygowanej deklaracji nie będzie budzić wątpliwości, organ podatkowy zwróci nadpłatę bez wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę (art. 75 §4 Op.). Jak nietrudno się domyślić, w pozostałych sytuacjach złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty będzie powodowało wszczęcie postępowania podatkowego, które zakończy się wydaniem decyzji w tym zakresie.

Ile czasu ma fiskus?
Urząd skarbowy oczywiście nie dokona zwrotu nadpłaty bezpośrednio po otrzymaniu od podatnika stosownego wniosku wraz z korektą deklaracji VAT. Ma on bowiem na dopełnienie tej czynności określony termin, a dokładniej terminy.

I tak jeżeli nadpłata wynika z korekty deklaracji złożonej przez podatnika, fiskus ma (zgodnie z art. 72 §2 pkt 2 Op.) 3 miesiące na dokonanie jej zwrotu, licząc od dnia korekty. Warto przy tym pamiętać, że niekiedy korekty deklaracji może dokonać sam organ podatkowy zgodnie z art. 274 §1 pkt 1 Op. (korekta w ramach czynności sprawdzających). W takim przypadku zwrot nadpłaty nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu przez podatnika na taką korektę.

Jeżeli natomiast nadpłata będzie podlegać zwrotowi na podstawie decyzji stwierdzającej nadpłatę lub określającej wysokość nadpłaty, organ podatkowy dokona jej zwrotu w terminie 30 dni od dnia wydania tej decyzji.

Warto wiedzieć
Korekta deklaracji to podstawowy sposób powstania nadpłaty podatku. Źródłem takiej nadpłaty może jednak także być zmiana, uchylenie czy tez stwierdzenie nieważności decyzji organu podatkowego. Źródłem nadpłaty ponadto może być również wyrok Trybunały Konstytucyjnego czy orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W niektórych przypadkach zwrot bezpośredni podatku VAT może przerodzić się w nadpłatę podatku. Art. 87 ust. 7 ustawy o VAT mówi bowiem, że różnicę podatku niezwróconą przez urząd skarbowy w obowiązujących terminach traktuje się jako nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.

Nadpłata podatku (wraz z oprocentowaniem) w pierwszej kolejności podlega zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a dopiero w razie ich braku podlegają zwrotowi, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: