eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiFormularzeProgramy do rozliczenia PITProgram PIT 2020 › Bezpłatny program PIT 2020

Bezpłatny program PIT 2020

Pobyt w szpitalu to bardzo trudne doświadczenie dla dziecka. Szpital to brak poczucia bezpieczeństwa i tęsknota za bliskimi. To lęk przed bolesnymi zabiegami i samotność.


Ponad 600 wolontariuszy Fundacji "Dr Clown" odwiedza rocznie prawie 60 000 dzieci w szpitalach i placówkach specjalnych wspierając je w powrocie do zdrowia. Doktorzy Clowni pomagają dzieciom zapomnieć o chorobie i strachu przywracając uśmiech na ich buziach.


Ty również pomożesz pomóc! Przekaż 1% podatku Fundacji "Dr Clown" i spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!Pobierz bezpłatny program PITY 2020:


Poznaj bliżej Fundację "Dr Clown"

  • Fundacja "Dr Clown" uśmiech leczy na poważnie!

    Fundacja "Dr Clown" uśmiech leczy na poważnie!

    08:30 25.01.2021

    Śmiech towarzyszy nam w radosnych chwilach, ale mało kto wie o jego wyjątkowych cechach zdrowotnych i terapeutycznych. Jest to nie tylko uniwersalna forma kontaktu, zrozumiała nawet na drugim końcu świata, ale także naturalne lekarstwo ... WIĘCEJ

Fundacja „Dr Clown” to organizacja pożytku publicznego powstała w 1999 roku. Jej celem jest wywoływanie uśmiechu na twarzach chorych, a misją przekonanie, że smutek można leczyć. Od ponad 20 lat z powodzeniem realizuje program „terapii śmiechem” w polskich szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Wolontariusze Fundacji, tzw. Doktorzy Clowni” w fantazyjnych strojach i z kolorowymi noskami niosą uśmiech i bawiąc, likwidują napięcia spowodowane trudną sytuacją osób zmagających się z chorobą i hospitalizacją oraz trudnościami życiowymi, regularnie odwiedzając m.in. chore dzieci, osoby z niepełnosprawnościami i seniorów.

Doktorzy Clowni przeszkoleni w dziedzinie psycho-pedagogiki i klaunady w swojej pracy sięgają po iluzję (tzw. magiczne sztuczki), żonglerkę, zabawy interaktywne, jak również techniki relaksacyjne i pełne empatii rozmowy, aby budować lecząca relację z podopiecznymi i sprawić, by choć na chwilę zapomnieli oni o chorobie i trudnościach. Podczas każdej wizyty rozdają radość, uśmiech i kolorowy nosek - niezbędny, „magiczny” rekwizyt. Efektem takich spotkań jest złagodzenie negatywnych konsekwencji choroby i hospitalizacji, zminimalizowanie napięć emocjonalnych, uczucia zagrożenia, strachu, lęku spowodowanych trudną sytuacją chorego, wzmocnienie motywacji do walki z chorobą oraz przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia.

Wolontariusze – Doktorzy Clowni – posiadają indywidualne i stworzone przez siebie fantazyjne, przywodzące na myśl baśniowe postaci stroje, pseudonimy i nierzadko towarzyszącą im narrację, realizowaną podczas spotkań z podopiecznymi. Ma to skracać dystans, redukować smutek i lęk, jakie zazwyczaj towarzyszą pacjentom i wprowadzać baśniowy i radosny element do smutnej, szpitalnej rzeczywistości. Np. Dr Profesor, zaopatrzony w grube okulary i ciężkie książki o magicznych właściwościach, opowiada uczone frazy, pełne zamierzonych pomyłek, które mali pacjenci chętnie korygują, uzyskując w ten sposób poczucie kompetencji i sprawczości, a Dr Guzik, o stroju pełnym wszelkiej maści guzików, opowiada, że jej imię oznacza, iż „guzik jej ze sztuczek wychodzi” i to dzieci okazują się mieć magiczną moc „czarowania” i zmieniania świata.

Fundacja „Dr Clown” jest pierwszą organizacją, która wprowadziła terapię śmiechem (geloterapię) na polski grunt i jedyną polską fundacją zajmująca się terapią śmiechem. Nawiązuje do działalności Huntera Doherty’ego „Patcha” Adamsa, amerykańskiego lekarza i aktywisty, który w latach 70-tych zaczął w przebraniu clowna rozśmieszać pacjentów, aby wspierać w ten sposób konwencjonalną medycynę.

Fundacja działa w całej Polsce - posiada ponad 20 Oddziałów, które prowadzą działalność w ponad 100 miastach, regularnie odwiedzając podopiecznych w ok. 150 szpitalach i placówkach różnego typu. Kilkuset wolontariuszy, w przebraniu „doktora clowna” dociera rocznie, w całej Polsce, do prawie 60 000 podopiecznych.

Program „terapii śmiechem” realizowany jest w szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Są to np. szkoły i przedszkola specjalne dla dzieci z różnymi typami niepełnosprawności, domy seniora, domy dziecka, Domy Pomocy Społecznej. W ramach programu „terapii śmiechem”, oprócz regularnych odwiedzin u podopiecznych, Fundacja realizuje rozliczne akcje społeczne i edukacyjne, na poziomie lokalnym i ogólnopolskim, organizuje imprezy okolicznościowe oraz plenerowe. W ramach projektów CSR Fundacja „Dr Clown” współpracuje również z partnerami biznesowymi, aby wspólnie pomagać podopiecznym, na przykład tworząc kąciki zabaw w szpitalach i placówkach specjalnych czy organizując zajęcia terapeutyczne.

Z powodu pandemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji „Dr Clown” w szpitalach i placówkach specjalnych zostały wstrzymane do odwołania w całej Polsce. Pomimo niezwykle trudnej sytuacji programu „terapii śmiechem” jest kontynuowany i realizowany online. W czerwcu 2020 r. Fundacja uruchomiła dla dzieci „Śmiechofon” – usługę umożliwiającą indywidualne spotkania online z wolontariuszami. Spotkania są darmowe i dostępne dla dzieci z całej Polski, zarówno tych, które odbywają leczenie w szpitalach, jak i dla dzieci z placówek opiekuńczych, grupy przedszkolaków, oraz dzieci, które przebywają na kwarantannie w domach. Ponadto pod hasłami #wirtualnaterapiaśmiechem oraz #drclownwdomu w social mediach można odszukać materiały edukacyjne na temat dobroczynnych właściwości uśmiechu (m.in. cykl Wirtualny Insytut Dobrej Zabawy na YouTube). Oprócz tego wolontariusze fundacji organizowali pod oknami oddziałów pediatrycznych animacje, happeningi i spotkania z małymi pacjentami.

dowiedz się więcej:Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy. Wyszukaj i pobierz za darmo:PIT 2020

Przekaż swój 1% i razem z nami spraw, by mali pacjenci znów poczuli radość!

KRS 0000024181